Od sjaja do očaja: Rekonstrukcija obala Vrbasa, dok otpadne vode zagađuju rijeku VIDEO

22.05.2023. | 17:16

Iz Gradske uprave Banjaluka su prije desetak dana najavili da će uređivati obalu Vrbasa od Gradskog do Zelenog mosta. Na ovoj trasi trebalo bi se izgraditi nova sportsko-rekreativna zona koja bi imala prvu skakaonicu, teretanu, trim staze i ostale propratne sadržaje. Na sve to građani su ostali u nedoumici.

Mnogi građani i stanari na tom potezu opravdano postavljaju pitanje zašto se ulažu velika sredstva u neke lijepe stvari, kad se ne rješava onaj glavni problem, a to su kolektori za pročišćavanje otpadnih voda.

Oni koji redovno posjećuju Vrbas u ljetnjim danima, ne dolaze više na ovu rijeku, upravo zbog prevelikog smrada koji se širi u tom vremenskom periodu Petar K. iz banjalučkog naselja Obilićevo za Srpskainfo kaže da je ranije posjećivao redovno Vrbas i kupao se u njemu, ali da to više ne radi.

– Vidio sam ovu najavu od strane Grada Banjaluka da se uređuje obala na potezu od Gradskog do Zelenog mosta, što je divno, jer je taj dio baš zapušten u posljednje vrijeme. Ali, moraju se riješiti suštinski problemi, kako bi ljudi uopšte dolazili opet na najljepšu rijeku u Srpskoj. Ogroman je smrad konstantno. Previše kanalizacionih otvora ima koji idu direktno u rijeku, što je jako loše – istakao je ovaj Banjalučanin.

A iz Grada za Srpskainfo kažu da će se projekat kolektora za pročišćavanje otpadnih voda realizovati i da će Banjalučani moći uživati u banjalučkoj ljepotici, Vrbasu.

– Izgradnja kolektora jedan je od glavnih prioriteta gradske administracije. Riječ je o izuzetno zahtjevnom projektu, koji će biti realizovan. Dodatno, potrebno je naglasiti da su godinama unazad obale rijeke Vrbas bile zapuštene, te upravo zbog toga je i potrebno pristupiti njihovom uređenju – istakli su oni.

Ognjen Šukalo, profesor na Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu, objasnio je zašto je dobro uređenje same obale Vrbasa, koje, bar prema njegovom mišljenju, u načelu ne treba kuditi.

– Uređenje obala – još manje, jer smo kao grad predugo i nepotrebno udaljeni od rijeka. To je u načelu, ali u praksi, morali bismo posebnu pažnju da obratimo na nekoliko važnih stvari. Pri uređenju gradskih prostora prirode često manje znači više. Nije neophodno izliti more asfalta i tartan gume da bi se neki zeleni prostor aktivirao. Sudeći po nekim skorašnjim projektima, rekao bih da nam nedostaje suptilnijeg pristupa. Ovo posebno važi za dječija igrališta; velika vrijednost leži u igranju jednostavnijim i prirodnijim elementima – istakao je Šukalo.

Smatra da je priobalje rijeka posebno osjetljiva tema, jer je dodatno pritisnuto tvrdim i nesavremenim, kako on kaže, pristupom hidrotehničke struke.

– Već kilometri prirodne obale Vrbasa nestaju i bivaju zamijenjeni monotonim i tvrdim kamenim obaloutvrdama. Lično, radije bih vidio ista sredstva utrošena za kraći potez kvalitetnije uređene obale nego za duge poteze standardnog pristupa. Najave ovakvih zahvata u javnom prostoru trebalo bi da budu praćene i jasnom informacijom o autorstvu idejnih rešenja. Nije mala i naivna stvar uređivati obalu između Zelenog i Gradskog pa da autori ostanu u zoni anonimnog – rekao je Šukalo.

Grad je, prema njegovom mišljenju, u proteklom periodu, može se slobodno reći, uradio i previše na uređenju postojećih zelenih površina.

– Sjajno bi bilo kada bi se fokus sada prebacio na prostorno-plansku dokumentaciju i na stvaranje strukturnih preduslova da se dese novi veliki i kvalitetni prostori prirode. Uvijek mi je draži novi park u regulacionom planu nego novo igralište u postojećem parku – zaključio je Šukalo.

Podsjećamo, ranije je gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, najavio ovaj projekat rekavši da je gradnja plaže “Raj” divna vijest za sve ljubitelje skokova, Vrbasa i “Banjalučke laste”, koja će kroz ovaj projekat biti dodatno afirmisana.