Obilježen Dan oslobođenja Banjaluke: “Skupo smo platili rodoljublje i patriotizam”

21.11.2021. | 13:04

Polaganjem vijenaca na spomenik žrtvama Veleizdajničkog procesa u Banjaluci, na groblju Sveti Pantelija, danas je obilježen 21. novembar – Dan oslobođenja Banjaluke u Prvom svjetskom ratu.

U ime Grada Banje Luke, vijenac je položio gradonačelnik Draško Stanivuković, zajedno sa ovlaštenim potpisnikom Odjeljenja za boračko – invalidsku zaštitu Radivojem Majstorovićem, te gradonačelnikom Kikinde Nikolom Lukačem, saoptešno je iz Gradske uprave.

Gradonačelnik Stanivuković rekao je kako su se danas mogle čuti snažne poruke, što dovoljno govori o tome kakav smo narod.

“Moja poruka jeste da smo mi kao narod skupo platili rodoljublje i patriotizam. Danas znamo cijenu i moramo da budemo svjesni da je naš jedini i ključni nacionalni interes mir. Samo tako možemo da idemo naprijed. Danas ovdje slavimo oslobođenje Banjaluke na Aranđelovdan i potrebno je da kažemo da u miru i prosperitetu treba da gradimo ekonomiju i budućnost, te da da čuvamo naš narod”, kazao je gradonačelnik.

Dodao je kako Grad ima obavezu da podigne spomenik svima onima koji su učestvovali u oslobođenju Banjaluke.

“Banja Luka se obavezuje da će uraditi spomenik u obliku svijeće za sve borce koji su učestvovali u Veleizdajničkom procesu i to baš kod bivšeg kina ‘Kozara’ gdje se proces i odigrao. Na taj način čuvamo našu istoriju, a istovremeno smo zagledani u budućnost. Kada vidite ovo mjesto ovdje, jasno je šta su naši preci prošli za slobodu. Moramo to da cijenimo”, zaključio je Stanivuković.

Nebojša Kuštrinović predjednik Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918. godine, podsjetio je da je na današnji dan, prije 103 godine, u Banju Luku ušla oslobodilačka Srpska vojska.

“Prema zvaničnim podacima, preko 25.000 dobrovoljaca sa ove strane Drine dobrovoljno je prošlo svu golgotu u Drugom svjetskom ratu i onda su 21. novembra 1918. godine donijeli slobodu u kojoj danas živimo. Na ovom mjestu piše ‘Javite Srbiji da je volim’. To je dovoljan dokaz da ne treba da dozvolimo da nam Drina bude granica.  Drago mi je da od mladog gradonačelnika čujem poruke da je ovo naša obaveza, budućnost, te da ne smijemo zabroraviti istinu”, poručio je Kuštrinović.

Brojne delegacije položile su vijence na spomenik Veleizdajničkog procesu.  Dan oslobođenja u Prvom svjetskom ratu, od 2019. godine i zvanično se obilježava kao gradski praznik.