Nisu pisali kazne! Komunalna policija: Ovo su obaveze Banjalučana kada padne snijeg
23.01.2026. | 07:33Nedavni snijeg koji je zabijelio Banjaluku, sem što je, izgleda, iznenadio službe za održavanje snijega, iznenadio je i građane jer su ulazi ispred mnogih zgrada i poslovnih prostora danima bili neočišćeni.
Snijeg u Banjaluci danima nije bio čišćen ispred zgrada i poslovnih objekata
Komunalna policija izdavala upozorenja, bez kazni
Zakon obavezuje vlasnike i etažne zajednice na čišćenje
U Sarajevu su, za razliku od Banjaluke, izricane novčane kazne
Banjalučani prošli uz upozorenja
Upravo zbog toga iz Odjeljenja za komunalnu policiju Banjaluka za “Nezavisne novine” ističu da su tokom proteklih snježnih dana komunalni policajci, u skladu sa svojim zakonskim ovlaštenjima, upozoravali osobe koje nisu postupale u skladu sa zakonom na njihovu obavezu.
Šta kaže zakon?
Kada je riječ o zakonu i pravilima, usvojene odluke kažu sljedeće:
“U skladu s Odlukom o komunalnom redu, vlasnici i korisnici poslovnih prostora i objekata dužni su da uklanjaju snijeg i led sa javne površine uz objekat u širini od najmanje dva metra. Čišćenje snijega i leda ispred stambenih objekata dužne su da organizuju zajednice etažnih vlasnika, odnosno stanari tih zgrada”, kažu oni za “Nezavisne novine”.
Kako dodaju, snijeg i led sa krovova poslovnih i stambenih zgrada i kuća dužne su da uklanjaju zajednice etažnih vlasnika, odnosno vlasnici i korisnici istih, ako predstavljaju opasnost za bezbjedno odvijanje saobraćaja pješaka i vozila.
Šta je zabranjeno?
“Prilikom uklanjanja snijega i leda zabranjeno je iznošenje i gomilanje snijega iz dvorišta, bašta i drugih slobodnih površina na ulice i trotoare, te bacanje snijega i leda na saobraćajnicu, kao i zatvaranje snijegom i ledom slivnika i šahtova, odlaganje snijega i leda u parkove i na zelene površine te sankanje i klizanje na javnim saobraćajnim površinama. Prilikom uklanjanja snijega i leda ne smiju se oštećivati površine sa kojih se led uklanja, objekti i nasadi na tim površinama, kao i komunalni objekti i uređaji”, navode iz Odjeljenja za komunalnu policiju.
U Sarajevu pisane kazne
Za razliku od Banjaluke, gdje su komunalni policajci samo upozoravali, u Sarajevu su ispisivane kazne.
Tako su samo do 13. januara inspektori izdali 10 rješenja upozorenja, 15 rješenja o otklanjanju nedostataka, te 50 prekršajnih naloga u ukupnom novčanom iznosu od 32.500 maraka.
