Nije sve ni u gorivu: Zašto Banjalučani neće dobiti jeftiniji prevoz

09.06.2023. | 11:25

Pad cijena goriva aktuelan je već nekoliko mjeseci, ali uprkos tome do jeftinijeg javnog prevoza u Banjaluci neće doći. Jeftinije gorivo ne znači i manje cijene prevoza, za BL portal tvrde kako autobuski prevoznici, tako i taksisti.

,,Što se tiče jeftinijih karata, ja bih volio da do njih vodi samo cijena goriva. Mi smo u svakodnevnom  kontaktu sa Gradskom upravom, prati se sve, a ne samo cijena goriva. Sve je sem goriva poskupjelo, neke stvari i duplo, pa na osnovu toga  je utvrđeno da nema uslova za pojeftinjenje karata”, ističe za BL portal Dejan Mijić, predsjednik Skupštine Udruženja saobraćaja i veza Republike Srpske i dodaje da će sačekati rezultate studije javnog prevoza koja će, kako kaže, dati još neke odgovore.

I predsjednik Udruženja taksista Dragan Purišić saglasan je da što se tiče gradskog prevoza nije moguće smanjiti ciijene usluga i siguran je da ni taksi u Banjaluci neće pojeftiniti.

,,Ne postoji mogućnost za tako nešto, jer sve ostalo je poskupjelo. Ne možemo gledati samo na cijenu goriva. Životni standard je sve skuplji, a da ne pričam kakve sve obaveze i takse plaćaju takstisti. Tako da manju cijenu nije realno ni očekivati”, zaključuje za BL portal Purišić.

S druge strane, penzionerka Marica Ivić za BL portal ne krije da ima besplatnu kartu za javni gradski prevoz, ali kada sagleda cijene prevoza za ostale putnike, smatra da je vožnja autobusom i taksijem preskupa.

,,Ne razumijem zašto niko ne smanji cijene, kada je sada gorivo jeftinije. Karte za javni prevoz u Banjaluci treba da budu jeftinije, jednostavno, preskupo je. Kada vidimo da prosječan korisnik gradskog autobusa daje 2,30 marke za samo jedan pravac, to je previše”, kaže za BL portal Marica.

Marica je uvjerena da bi niže cijene karata i taksi prevoza značile i veći broj putnika, čime bi se smanjile saobraćajne gužve u gradu i problemi sa parkingom.

S njom je saglasna i Gordana Ćosić, koju takođe zatičemo na autobuskom stajalištu. Kaže da je posebno ljuti što mora nekoliko puta platiti kartu tokom dana da bi stigla kuda je naumila.

,,To je jako loše osmišljeno, ako već dajemo novac za nešto, hajde bar neka bude usluga kako treba. Mene ne zanima koji prevoznik to obavlja, jednostavno za jednu uslugu ne želim više puta davati novac. Naravno da je za naš standard cijena previsoka. Po meni je najprihvatljive da kartu plaćamo marku i po, sve preko je previše”, u dahu govori Gordana za BL portal.

Prema trenutnom cjenovniku javnog prevoza, da biste kupili pojedinačnu autobusku kartu u Banjaluci, potrebno je izdvojiti 2,30 KM, dok je prosječna cijena litre goriva oko 2,40 KM.

Što se Gradske uprave tiče, već uobičajeno se pozivaju na ugovor koji su, kažu, naslijedili od prethodne adminstracije.

,,U toku je izrada studije javnog prevoza putnika koja se trenutno nalazi u prvoj fazi, što znači da je izvršeno brojanje putnika kako bi se utvrdilo koliko putnika ukupno i na kojim linijama i stajalištima koristi autobus. Sve to je s ciljem utvrđivanja realnih potreba putnika koji koriste javni prevoz”, kažu za BL portal u Gradskoj upravi Banjaluka i naglašavaju da su i ranije razmatrali mogućnost smanjenja cijena karata u javnom gradskom prevozu.

Dodaju da se završetak izrade studije očekuje do kraja avgusta, a do kraja godine će biti upućena u skupštinsku proceduru na usvajanje.

Iz Gradske uprave Banjaluka objašnjavaju da studija javnog prevoza putnika treba da pokaže stanje u kojem se nalazi sistem javnog prevoza u Banjaluci, ali i da predloži mjere kako ga unaprijediti. Analize treba da daju odgovor na pitanje koliko košta funkcionisanje cjelokupnog sistema kao i autobuskih linija i da definiše modele sufinansiranja koji bi doveli do novih cjenovnika.

,,Jedan od izlaznih rezultata studije trebalo bi da budu novi, jeftiniji cjenovnici, koji bi podrazumjevali jeftinije karte, mjesečnu kartu za sve gradske linije, uvođenje dnevne kartu za neograničeni broj vožnji tokom dana, sedmične karte, povlastice za određene kategorije putnika, otvaranje novih linija, povećavanje broja polazaka i drugo. Cilj je povećanje broja putnika, kako bi javni prevoz bio prvi izbor”, kažu iz Grada.

Željka Pavlović, BL portal