Nema sača ispod sto maraka: Ovo vam je računica za novu, prazničnu gozbu FOTO

24.04.2025. | 20:30

Radnici u banjalučkim mesnicama i marketima uglas kažu da im ovih dana odlično ide svježe meso, ali, kao i prethodnih godina, vrhunac očekuju naredne sedmice. Uoči novih, prazničnih dana i tradicionalnog, prvomajskog roštiljanja, ekipa BL portala provjerila je cijene svježeg mesa u Banjaluci.

U toj “provjeri” zatičemo i Banjalučanina Nebojšu, koji za praznike planira dobru gozbu sa društvom, pa već računa koliko će ona koštati.

“Biće nas šest i dogovor je da pravimo sač. Plan je da uzmemo četiri kilograma teletine, vrata ili rebara, vidjećemo, plus povrće. Otprilike računamo da će nas sač koštati oko stotinu maraka”, kaže Nebojša u razgovoru za BL portal.

Uz piće i druge potrepštine, za dobar izlet biće potrebno bar 200 KM, sabrao je Nebojša.

“Piće, pivo i sokovi, ugalj, salata i grickalice, tu takođe računamo oko sto maraka”, kaže on.

Prema sadašnjim cijenama u mesarama, Nebojšina računica je približno tačna, jer kilogram telećih rebara/flama bez kosti košta 23 marke, dok je kilogram vrata bez kosti 25 maraka.

Kilogram junećeg vrata i plećke košta 23 marke, dok kilogram flama košta 18,5 KM, a najjeftinija su juneća rebra sa kosti koja koštaju 16,5 maraka po kilogramu.

Mimo sača, najčešći i najpopularniji izbor je “klasično” roštiljanje i tu su cijene malo povoljnije.

“Za roštilj su najpopularniji ćevapi i kobasice, kao i piletina, pileće bijelo meso ili bataci. Cijene u mesnicama i marketima su približne, pa kilogram ćevapa košta 19 maraka, dok cijene kobasica zavise od vrste – domaće su 17 maraka, a roštiljske kobasice su 14. Nešto jeftinija je piletina, pa kilogram bataka sa karabatakom košta 6,5 maraka, dok krilca po kilogramu koštaju 7 KM. Najskuplji je pileći file čija je cijena 14 maraka po kilogramu”, kažu za BL portal u jednoj od mesara na banjalučkoj Tržnici.

Društva sa više članova koja se odluče na pečenje, prasiće će plaćati oko deset maraka po kilogramu žive vage, dok je jagnetina skuplja i kilogram žive vage košta 12 maraka.

FOTO: BL PORTAL

Uz meso ide povrće i dobra salata, tako mladi krompir u marketima košta 2,2 marke po kilogramu.

Mrkva i luk koštaju 1,6 KM, krastavac 4,4 marke, paradajz i zelena salata pet maraka, paprika sedam i šampinjoni deset maraka. Cijene povrća na banjalučkoj Tržnici su nešto veće.

FOTO: BL PORTAL

Toj računici treba dodati barem pivo – flaša Nektara, Jelena, Lava, Tuborga ili Zaječarskog od pola litra košta od marku do marku i 20 feninga.

Srđan Banović, BL portal