Nakon svega, svi po press! Đajić i Stanivuković od nacionalnog interesa do gradilišta koje neće stati

08.08.2023. | 14:41

Ne sporim da Banjaluka treba spomen obilježje borcima, ali, kako čujem, drugi gradovi nisu ni upitani za ovo, poručio je predsjednik Skupštine Grada Banjaluka Ljubo Ninković na konferenciji za novinare nakon održanog sastanka sa predsjednikom Gradskog odbora SNSD Banjaluka Vladom Đajićem i njegovom radnom grupom za izgradnju spomen-obilježja.

Inicijator radne grupe za izgradnju spomen-obilježja Vlado Đajić kaže da je srećan što Banjaluka dobija spomenik, ali da ne želi da neko na tome dobija političke poene.

“Ne treba praviti ništa o tom potom, neka bude kako treba, od izgleda do lokacije. Mi smo došli sa dobrom namjerom, a gradonačelnik nas nije primio”, naglašava Đajić.

Kako kaže, pita se da li po zakonu gradonačelnik Banjaluke ima pravo da ,,vodi” izgradnju spomenika.

“Naša želja je da se svi pomirimo i da se što prije napravi spomenik. Nećemo odustati od toga da bude kako treba. Mi nismo kao ekipa oko Draška, a ja kažem – ako neko uzme neko marku na tome, nek mu je prokleto deset koljena”, ističe Đajić, a ujedno napominje da borci ne žele da se ovom izgradnjom ,,unakazi grad”.

Darko Matijašević, član Đajićeve radne grupe, dodaje da njega zanima da se sve uradi po zakonu, kao i da je sam konkurs bio sporan, jer, kako kaže, ispopalo je da je spomenik gradski, a ne nacionalni.

“Nadležnost Vlade mora da bude kada je u pitanju nešto sa predznakom nacionalno. Ovo je ogromna stvar i jako sam zahvalan svima koji žele da spomen-obilježje vrate u zakonski okvir”, kaže Matijašević.

Profesor istorije Goran Latinović smatra da u idejnom rješenju postoji propust, jer ne prikazuje sve odrede poginulih boraca.

Na pitanje novinara zašto njemu smeta lokacija, a predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku ne smeta, Đajić odgovara da to nije ni rekao.

,,Možda je bio zaveden”, dodaje Đajić.

Stanivuković: Nisu oni zakazali sastanak sa mnom, nego sami sa sobom

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković koji je konferenciju za novinare održao odmah nakon Đajića i Ninkovića, kaže da Đajić uništi čega god se dotakne i da ni od čega ne preza.

“Evo, dotakao se i imena mog strica. Da, moj stric se zove po izvodu Dragiša, a crkveno Draško, i tako stoji na spomeniku”,  kaže Stanivuković, osvrćuću se na dio rasprave sa Đajićem koja se prije konferencije za novinare vodila u holu Gradske uprave, kada mu je Đajić rekao da ime nije dobio po stricu.

Stanivuković takođe pita koje relevantno udruženje se oglasilo o spomen-obilježju, tvrdeći da je šarlatanski mijenjati lokaciju.

“Alternativna lokacija koju predlažu je predviđena za parohijski dom, a ona kod Bana Milosavljevića je dio hrvatske zemlje. Ništa slagao nisam. Razgovarao sam sa predsjednikom Republike Srpske i premijerom, predstavnicima Srpske pravoslavne crkve”, tvrdi gradonačelnik Banjaluke.

Napominje da je ideja od početka da spomen-obilježje bude u centru Banjaluke, kao i da je istina da Grad nema svoj spomenik, ali da je dogovoreno da ovo spomen-obilježje bude zajedničko.

“Ovo nije spomenik bilo kome od nas, ovo je zavjet. Promjena lokacije znači godine odlaganja, a 30 godina niko ga se nije sjetio. Sve mi se čini kao košmar i preturanje po kostima. Nisu oni zakazali sastanak sa mnom, nego sami sa sobom”, kaže  Stanivuković.

Dodaje da su 62 stuba kao obilježja brigada zamisao arhitekte, kao simbolična poruka, a ne, kako kaže, da se prebrojava svako krvno zrnce. Na spomeniku će, kako kaže, biti uklesana imena svih poginulih boraca.

“Neću dozvoliti da gradilište stane ni na jedan dan”, poručuje Stanivuković.

Željka Pavlović, BL portal