Nabavke baš i nisu javne: Šta je i kako nabavljao Stanivuković

09.09.2021. | 13:37

Netransparentnim tenderskim postupcima, direktnim sporazumima i pregovaračkim postupcima bez obavještenja javnosti, gradska administracija u Banjaluci privatnim firmama podijelila je 1.323.777 sa uračunatim PDV-om.

Prema pisanju Žurnala, od ukupno 157 ugovora, gradonačelnik Draško Stanivuković direktno je razdijelio 76, što su građani platili 304.362 KM. One veće vrijednosti spakovao je u „pregovaranja“ – njih ukupno sedam vrijednih 1.019.415 KM.

Među poslove koje je na taj način podijelio spadaju održavanja sistema GIS i EDMWS. „Geoinova – informatički inženjering“ i „Orka“ dobile su 28.080, odnosno 7.020 KM i to već u februaru ove godine.

Pozivajući se na pisanje „Infoveze“, Žurnal prenosi da je gradonačelnik pregovarački postupak bez obavještenja javnosti iskoristio da nabavi „računarsku i drugu opremu za proces masovne vakcinacije stanovništva“. Od „Alf-oma“, 8. aprila za 126.766 KM. Hitnost je pokušao da opravda zaključkom Gradskog štaba za vanredne situacije od 22. marta čiji je komandant – upravo gradonačelnik.

„Potreba za provođenjem predmetnog postupka javne nabavke proističe iz zaključka Gradskog štaba za vanredne  situacije, broj 12-G-645/21 od 22.03.2021. godine, gdje je u tački 3, druga alineja, propisano da će se izvršiti nabavka računara i druge opreme za proces masovne vakcinacije stanovništva“, stajalo je je u dokumentu po kojem je dodijeljen ugovor.

Među Stanivukovićevim ugovorima su i dva potpisana sa Zavodom za izgradnju Banjaluka. „Pružanje usluga na poslovima komunalne naknade“ 6. maja koštalo je 450.450 KM, dva mjeseca kasnije, 2. jula, „pružanje operativne pomoći na poslovima komunalne naknade“ – još 64.999 KM.

Komentarišući ta dva ugovora, gradski menadžer Bojan Kresojević na društvenim mrežama objašnjava da Grad ima 73 odsto vlasništva nad ZIBL-om, koji, kako kaže, obavlja poslove komunalne naknade “od kada je Grada”.

“Ako je ZIBL firma koju administracija favorizuje, onda smo ponosni. Ili treba nekog privatnika?”, napisao je Kresojević.

Jedan od posljednjih gradskih ugovora bio je onaj od 10. avgusta „Kozaraputevima“, vrijedan 330.000 KM. Nakon što je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS izdalo privremenu upotrebnu dozvolu, ali zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa na dvije parcele za most u Srpskim Toplicama, a ne zbog nedovršenih radova, iskrsli su dodatni troškovi.

“Stanivuković nije objasnio šta je konkretno plaćeno 330.000 KM i kako je most uopšte stavljen u upotrebu, ako su se pojavili dodatni radovi, kao i kako 3,8 ranije datih miliona nije bilo dovoljno da posao bude završen”, navodi Žurnal.

Iz Gradske uprave nisu odgovorili na pitanja BL portala o eventulanom netransparentnom djelovanju u postupcima javnih nabavki, ukupnom iznosu ugovorenih javnih nabavki u prvih osam mjeseci ove godine i broju direktnih sporazuma.

Kako je Žurnal sabrao, takvih sporazuma do granične vrijednosti od 6.000 KM, odnosno 7.020 KM sa PDV-om, od kraja prošle godine bilo je deset.

Posao nakon posla

Iz Gradske uprave nisu odgovorili ni zbog čega su javne nabavke raspisivali za neke poslove koji su već uveliko bili završeni, kao ni da li takvo postupanje predstavlja kršenje Zakona o javnim nabavkama.

Kako je BL portal ranije pisao, jedan od takvih poslova je video produkcija za Dan grada, koji je sa firmom “Stars and more” sklopljen tek 17. juna, odnosno skoro dva mjeseca nakon što je posao završen.

Za Dan grada nabavljeni su i sitni kolači za koje je javna nabavka raspisana 31. maja, tačnije mjesec i kusur dana nakon što su pojedeni.