Mještani traže podršku: Dosta je miniranja u banjalučkom naselju Karanovac FOTO

01.11.2021. | 13:57

Pozivamo na podršku javnost u svojoj borbi da se zauvijek stavi tačku na temu otvaranja kamenoloma „Planina“ u blizini naših domova, koji je godinama unazad svojim radom stvarao štetu na kućama i uništavao zdravlje ljudi. Ukupno četiri stotine kuća je ugroženo zbog eksplozija koje kamenolom izaziva, a upravo ta blizina naseljenog mjesta je u oštroj suprotnosti sa zakonskim odredbama i propisima”, istakli su u saopštenju mještani Karanovca, okupljeni u neformalnu grupu građana „Sačuvajmo Karanovac“ prilikom postavljanja bilborda i prvog obraćanja javnosti.

Mještani Karanovca ovim putem poručuju da ne žele dozvoliti ni jednom potencijalnom koncesionaru da na štetu njihovog života eksploatiše kamenolom “Planinu”, a upravo se, kako navode, to pokušava od kako je kamenolom bio van funkcije od 2005. godine.

“Situacija je kulminirala 2018. godine kada Ministarstvo energetike i rudarstva RS ponovo dodijelilo kamenolom pod koncesiju, iako je protivno Zakonu o koncesijama da se ovaj tip radova izvodi u tolikoj blizini naseljenog mjesta, a pogotovo kako se od poslednjeg prekida rada naselje dodatno infrastrukturno razvilo. Na samo 3 km od kamenoloma nalazi se Vodovod, a vazdušnom linijom od 350 m smješten je Dom za starija lica. Mještani su u malom broju prisustvovali organizovanoj Javnoj raspravi ali su odbili da poslušaju argumente izložene Studije uticaja na životnu sredinu koja prethodi izdavanju ekološke dozvole neophodne za izdavanje koncesije, jer smatraju da je bilo kakav rad kamenoloma „Planina“ neprihvatljiv, te se obraćaju Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS pisemenim putem 23.02.2021.g sa svim primjedbama. Na već izdato Rješenje o koncesiji pred nadležnim Sudom pokrenuta je i tužba za pokretanje upravnog spora od strane mještana, jer je prvo rješenje o odobrenju koncesije izdato na osnovu dokumentacije koja u obzir nije uzela podatak  da u blizini kamenoloma živi 3500 mještana kojima kamenolom narušava normalan život i zdravlje, te uništava imovinu”, saopštili su iz neformalne grupe građana “Sačuvajmo Karanovac”.

Navode da su, iako je tužba za pokretanje upravnog spora odbijena, uložili Zahtjev za vanredno preispitivanje sudske presude, zbog povrede odredaba Zakona o upravnom sporu i  Zakona o opštem pravnom postupku, kao i zbog pogrešne primjene materijalnog prava.

Zbog toga mještani Karanovca pozivaju Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske i Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske da preispitaju dozvole.