FOTO: ILUSTRACIJA/BL PORTAL/GRAD BANJALUKA
Mještani Potkozarja o nestanku vode: Mogli su nas bar obavijestiti, četiri godine slušamo isto
23.06.2026. | 16:04
Dok nadežni pozivaju na štednju i najavljuju redukcije, dio građana čeka da voda ponovo poteče iz slavina, a problem vodosnabdijevanja ponovo je jedna od glavnih tema u Banjaluci.
Mještani banjalučkog naselja Potkozarje, koje je obuhvaćeno najavljenim redukcijama vode, i dalje se suočavaju sa ozbiljnim problemima u vodosnabdijevanju. Iako je dio naselja danas ponovo dobio vodu, pojedini zaseoci još uvijek su bez nje.
Predsjednica Mjesne zajednice Potkozarje Maja Karajlić za BL portal kaže da je najveći problem to što građani nisu bili na vrijeme obaviješteni da će ostati bez vode.
„Mi trenutno imamo vodu, ali nam je nestala juče oko devet ili pola deset ujutro i nije je bilo do danas oko deset časova. Pojedini dijelovi Karalića i Piljagića, koji pripadaju Potkozarju, još uvijek nisu dobili vodu“, rekla je Karajlićeva za BL portal.
Dodaje da je odmah po saznanju o problemu kontaktirala nadležne iz Vodovoda i Kriznog štaba kako bi ukazala na stanje na terenu.
Prema njenim riječima, mještani su navikli na ljetne probleme sa vodosnabdijevanjem, ali ih je ovoga puta iznenadilo to što nije bilo nikakvog upozorenja.
„Da je neko makar nekoliko sati ranije objavio da će doći do prekida u isporuci vode, ljudi bi pripremili zalihe. Ovako smo se probudili i ostali bez vode. Ne mogu da vjerujem da danas, kada postoje sistemi koji u svakom trenutku pokazuju stanje u mreži, niko nije mogao upozoriti građane“, navodi Karajlićeva za BL portal.
Podsjeća da Potkozarje nije imalo ozbiljnijih problema sa gradskom vodom od njenog dolaska 2011. godine, ali da se situacija značajno pogoršala od 2022. godine.
„Prvi ozbiljni problemi počeli su 2022. godine. Tada smo po prvi put ostajali bez vode po nekoliko dana. Evo, već četiri godine slušamo ista obećanja, a problem nije trajno riješen“, navodi ona.
Karajlićeva ističe da među mještanima postoji nezadovoljstvo zbog tvrdnji da su građani glavni krivci za prekomjernu potrošnju.
„Ljudi mi govore da ne peru dvorišta, ne pune bazene i ne rasipaju vodu. Važno je objasniti javnosti da većina građana nije neodgovorna. Mi uredno plaćamo račune za vodu, a očekujemo da imamo osnovne uslove za život“, kaže ona.
Poseban problem predstavljaju domaćinstva koja se bave stočarstvom.
„Jutros me pozvala žena koja ima oko stotinu ovaca i ostala je bez vode. Nakon toga smo preko mjesne zajednice organizovali cisternu kako bi se obezbijedila voda za stoku i najugroženije mještane“, rekla je Karajlićeva.
Ona dodaje da se mještani nadaju da će izgradnja sistema Tunjice 1 i Tunjice 2, čiji završetak nadležni najavljuju za kraj ljeta, konačno donijeti dugoročno rješenje.
„Svi se nadamo da će taj projekat riješiti problem i da više nećemo prolaziti kroz ovakve situacije. Ali građanima septembar djeluje daleko, posebno kada su pred nama najavljeni novi toplotni talasi“, poručuje Karajlićeva.
I Borkovići muku muče sa vodom
Nestašica vode danas je glavna tema i na autobuskim stajalištima u centru Banjaluke. Dok pojedini građani komentarišu kako vode imaju i u kojim naseljima, među njima je i Velinka Kremenović vidno ogoročena, jer kako tvrdi u naselju Borkovići su bez kapi vode.
“Vode nemam od juče ujutru. Ovo je strašno, pogledajte vremena, a mi se ni istuširati ne možemo. Ko ima stoku, može samo da se pozdravi ako ovako nastavi. Kažu neko previše vode potrošio, pa neka kažnjavaju takve novčano, a ne svima da zavrnu vodu. Da bar nam neko hoće reći, kad će voda doći, ne znamo ni to”, priča Velinka za BL portal, dok poziva svoje komšije na autobuskom stajalištu da progovore.
Stanovnici Potkozarja, Piskavice, Verića, Mišinog Hana, Barlovaca, dijela Dragočaja, Ramića i Prijakovaca narednih dana moraće da se prilagode režimu kontrolisane isporuke vode, koji je uveden nakon proglašenja vanredne situacije na području koje se snabdijeva sa rezervoara Tunjice.
Podsjećamo, Gradski štab za vanredne situacije ranije je proglasio vanrednu situaciju na ovom području nakon što je tokom proteklog vikenda zabilježena rekordna potrošnja. Iz Vodovoda apeluju na građane da vodu koriste racionalno kako bi raspoložive količine bile što ravnomjernije raspoređene i dostupne svim korisnicima.
