Lukač prije odluke najavio analizu: Poskupljenja i regulacioni planovi na čekanju
19.02.2026. | 10:22Ne možemo odlučivati o tačkama koje nisu prošle kompletnu proceduru i za koje nemamo sve potrebne informacije, poručio je šef Kluba odbornika SNSD u Skupština grada Banjaluka Dragan Lukač uoči početka redovne sjednice.
Prije zasjedanja održan je sastanak o dopunama dnevnog reda, nakon kojeg su predstavnici skupštinske većine iznijeli niz primjedbi na predložene tačke, ocjenjujući da dio materijala nije adekvatno pripremljen za odlučivanje.
Lukač je naveo da će odbornici raspravljati o Prijedlogu plana kapitalnih investicija za ovu godinu i Programu razvoja sporta, ali je naglasio da pojedine dopunske tačke, prema njegovim riječima, zahtijevaju dodatna pojašnjenja i kompletnu dokumentaciju prije nego što budu upućene u raspravu i glasanje.
Kao sporna izdvojena je naknadno dostavljena odluka o promjeni upravljanja tvrđavom Kastel. Do sada je tim javnim dobrom upravljao Banski dvor, a predloženo je da upravljanje preuzme Turistička organizacija grada Banjaluka.
„O svemu nam treba više informacija, tako da o tome danas nećemo pričati“, poručio je Lukač.
Kao dopunske tačke predložene su i izmjene regulacionih planova za više gradskih naselja – Obilićevo, Paprikovac, Petrićevac, Starčevica i Ušće. Lukač tvrdi da te tačke nisu prošle kompletnu proceduru i da je neophodna detaljna analiza prije izjašnjavanja.
„Građani imaju pravo da znaju šta se gradi i da odlučuju o tome. Ne znači da želimo investitore da zaustavimo, ali proces mora biti transparentan“, naglasio je on.
Zahtjevi za poskupljenja bez rasprave
Na dnevnom redu se, kako je rečeno, danas neće naći ni zahtjev preduzeća Eko toplane Banjaluka za poskupljenje grijanja, jer je, prema riječima Lukača, prije eventualne odluke potrebno utvrditi stanje toplotne mreže i razmotriti brojne pritužbe građana na kvalitet usluge.
Zahtjev za povećanje cijena dostavila je i Čistoća Banjaluka, dok je u proceduru upućen i Prijedlog kratkoročnog plana o zagađujućim materijama u gradu.
Nakon konferencije za medije došlo je i do proceduralnog spora u sali, jer je gradonačelnik reagovao zbog kašnjenja početka sjednice, zatraživši povredu poslovnika, nakon čega je određena pauza.
Željka Pavlović, BL portal
