Kresojević otkrio ko je za neradnu nedjelju u Banjaluci: Na društvenim mrežama žustra rasprava

20.06.2022. | 13:45

Tropic, Fortuna, Mercator, Market As, Bingo i Zoki komerc podržali su prijedlog gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića o neradnoj nedjelji u Banjaluci. Protiv takve odluke su tržni centri Delta i Emporium, Tržnica i Sport Vision, tvrdi za BL portal gradski menadžer Bojan Kresojević.

Tako su iz Gradske uprave otkrili ono što su prošlog petka, nakon sastanka sa privrednicima, na neki način prećutali, poručivši da je od deset prisutnih njih šest podržalo nedjeljni odmor.

Baš u danu kad je predsjednik Gradskog odbora SNSD-a Vlado Đajić oštro kritikovao gradonačelnikovu ideju što je i prvo jasno protivljenje najjače stranke u banjalučkoj skupštini, Kresojević je priču o neradnoj nedjelji zakovitlao i na tviteru, uz objavu da je podržava 95 odsto radnika, 60 odsto privrednika i sindikat.

„Ko normalan bi se usprotivio ovakvoj odluci?“, pita se Kresojević u zaključku svoje objave.

U pravoj tviter-javnoj raspravi koja se tako rasplamsala baš u nedjelju, među prvima je reagovao predsjednik Sindikata uprave, Božo Marić, s porukom da radnicima  treba obezbjediti prava kroz Posebni kolektivni ugovor, koja će konzumirati svaki dan.

“Ukoliko ih u ostale dane budu i dalje izrabljivali po 10-12 sati, uzalud neradna nedelja”, napominje Marić.

Ujedno napominje da je četrdesetčasovna radna nedelja uz sva prava koja treba da imaju radnici u skladu sa konvencijama i Zakonom o radu i pita šta onda sa policajcima, zdravstvenim radnicima, komunalnim policajcima, inspektorima, vatrogascima, radnicima na pumpama……

Kresojević nije bio lijen, pa mu je na tu opasku odgovorio da se u navedenim oblastima nedjeljom radi sa 10 do 90 odsto kapaciteta.

Ni Marić se nije zaustavio: “Bojane, ne možemo reći da policajci, zdravstveni radnici na UKC, zatvorski čuvari na Tunjicama i ostali rade sa 10-90 odsto kapaciteta kad znaš da nije tako, ali oni imaju dodatke koji su uređeni Posebnim kolektivnim ugovorom”, tvitnuo je Marić.

U polemiku se uključio i Banjalučanin Marko Karanović, koji je Kresojeviću i predlagačima neradne nedjelje poručio da su pali iz ekonomije.

”Zatvaranje tržnih centara može uticati na turizam, pa treba sagledati taj dio malo bolje. Isto važi i za ugostiteljstvo. Banjaluka je veliki grad, imati neradnu nedjelju je lijepo, ali ne treba dozvoliti da grad nedjeljom bude “mrtav” kao svakim danom poslije 22 časa”, poručio je Karanović.

Kresojević mu je odgovorio već poznatim argumentom, da će ugostiteljski objekti u gradu i dalje raditi nedjeljom, a što se turizma tiče, smatra da on nema poveznicu sa radom tržnih centara, jer svega 0,1 odsto njihovih posjetilaca radi te “aktivnosti” dolazi da noći u Banjaluci.

“Blagodat turizma je priliv deviza, a tržni centri imaju 90 odsto uvozne robe, što minimalno doprinosi ekonomskom razvoju”, objasnio je Kresojević.

Dozvola ugostiteljima, ali, kako je Kresojević potvrdio, i cvjećarama koje bi mogle da rade do 13 časova, otvorila je i pitanje diskrimnacije.

“To mi djeluje diskriminatorski prema radnicima u ugostiteljstvu i cvjećarama”, konstatovala je Banjalučanka Dragana, koje je upitala da li će se, u slučaju zatvaranja nedjeljom, veći broj trgovina preregistrovati u dragstore i šta bi, u tom slučaju, uradio Grad.

Kresojević je, na to, imao prilično praktično objašnjenje:

“Nije stimulativno da postaju dragstori, jer će morati raditi sedam noći, da bi imali pravo raditi nedjeljom. A to košta”.

Gradski menadžer je, između ostalog, napomenuo da neradna nedjelja nije samo ekonomsko, već socio-ekonomsko pitanje čiji je prevashodni cilj zadovoljna porodica, ali je bilo i onih koji su ga svrstali u čistu politiku. Tačnije – populizam.

“500 gr populizma, 500 gr šuplje, svako jutro na odmoran mozak, ko ga ima, i tako do izbora”, tvitnula je Jefimija, čest posjetilac ove društvene mreže.

Tu je svoje mjesto našao i nekadašnji banjalučki odbornik Nedeljko Pandža, koji je gradskog menadžera upitao zašto on radi nedjeljom, umjesto da je u posjeti baki.

Kresojević je prihvatio šalu, uz obrazloženje da je društvena odgovornost gradskog menadžera velika.

Promet u trgovini se može preraspodjeliti, a neki zadaci gradskog menadžera ne mogu”, naglasio je Kresojević.

U ovoj “javnoj raspravi” bilo je i nekih novih ideja. Jedan od korisnika tvitera predložio je da se rad nedjeljom dozvoli, ali samo vlasnicima firmi i radnji, “pa nek zarade sebi koliko im treba”.

https://twitter.com/TrivicSasa/status/1538768162656768000

Saša Trivić, aktivni tviteraš i predsjednik Unije udruženja poslodavaca Srpske, “bacio” je komentar u svom stilu:

“Neradna nedelja postala političko pitanje? Naravno, kada ne znate ništa bolje, onda se bavite neradnom nedeljom”.

Ipak, ovog radnog ponedjeljka, Trivić je bio jasan i konkretan.

“Zatvoriti Deltu nedeljom je nebeska glupost, ostalo manje-više nebitno”, osvanulo je jutros na njegovom nalogu.

Da treba tražiti međurješenje smatra SNSD-ov koalicioni partner. Odbornik i predsjednik banjalučkog DEMOS-a Slobodan Stanarević predlaže da se koriguje Stanivukovićev prijedlog.

“Moj stav je da treba neradna nedelja, ali bih ostavio da tržni centri rade jer se nama nedjeljom dešava šoping turizam kada dolaze ljudi iz Cazinske krajine, Velike Kladuše, Prnjavora, Doboja itd. i svi nedjeljom dolaze u Banjaluku. Mislim da bi se tu mogao tražiti kompromis, na žalost radnika koji rade u tržnim centrima ali na radost radnika koji rade u običnim marketima i u svim drugim uslužnim djelatnostima”, rekao je Stanarević za Insajder.