Kaš'kom u Banjaluci: Ovdje i ljubavni parovi uživaju u pasulju

16.06.2023. | 07:45

Ovdje dolaze svi – u jednom momentu vidjećete “skockanog” čovjeka sa kravatom, a za stolom pored njega i čovjeka u radničkom odijelu. Ipak, najviše me raduju mladi ljubavni parovi koji dođu da ručaju pasulj, započinje priču za BL portal Slobodan Vignjević, poznatiji kao Božo, vlasnik banjalučkog restorana ,,Kaš’kom“.

Ova kaš'ka, u kojoj je simpatično i mimo pravopisa izostavljeno slovo I, nije nastala slučajno, jer je Božo sa svega tri godine počeo da se vrzma po kuhinji. Još tada je maštao da jednog dana bude kuvar, što i ne čudi, jer mu je to bio i otac, pa je imao od koga da nauči.

“Zato kažem da je ovo Kaš'kom davno nastalo, barem u mislima, a formalno tek prije dvije godine. Posmatrajući zahtjeve današnjeg čovjeka i te nametnute brze hrane, došao sam na ideju da modernog čovjeka vratim u tradicionalnu kuhinju. U onu na kojoj smo svi odrastali i koju bi i trebalo praktikovati. Tradicionalna hrana se ne sprema brzo, a tako se i konzumira“, objašnjava Božo za BL portal.

Da sa Kaš’kom nije promašio, pokazuju mu prazni tanjiri koji ostaju iza gostiju, među kojima je mnogo stalnih. Oni ga, kaže Božo, redovno zovu i pitaju – šta si danas skuvao?

,,Svako jutro smišljam jelovnik, naravno sve to zavisi od namirnica koje nabavim ili nešto što već imam, pa tako izmislim i spremim. Ono što mi je baš želja to i napravim, nije svaki dan na jelovniku isto.Tako da ovdje možete pojesti pasulj, koljenicu, bosanski lonac, razne čorbe, paprikaše, sarmu, musaku. Naravno, kako sam ja jedini kuvar, ne mogu baš sve u toku dana da spremim, pa su na meniju obično tri jela. Kažem, kao kod kuće, ono što ima to se i jede“, priča Božo i dodaje da nije bilo dana da gosti nisu sve pojeli.

Božo je s namjerom birao da Kaš’kom ne bude dio modernih restorana, nego isključivo domaća i jednostavna kuhinja.  Priznaje da nije ljubitelj restorana u kojima na tanjiru zatekne tri zalogaja sa mnoštvo dekoracije.

,,Ne razumijem to – šta, da se divim umjetničkom djelu, a opet na kraju ostanem gladan. Zato kod mene nećete naći posebno dekorisana jela, nego svježe, ukusno i porcije po normama jugoslovenske kuhinje. Uglavnom, niko neće otići gladan. Vodim se tom kuhinjom iz Jugoslovenske narodne armije, čije sam dio bio kao posljednja generacija“, napominje Božo i kroz osmijeh se prisjeća da se, kako kaže, iz JNA niko nije vratio gladan.

Ka’škom  se nalazi u blizini nekadašnjeg sjedišta banjalučkog Vodovoda, a ne privlači pažnju samo hranom, nego pomalo netipičnim izgledom za jezgro grada. Gosti su tamo okruženi sadnicama povrća, cigle su prerušene u knjige, a na stolovima su čuveni karirani stolnjaci i starine koje su nekad krasile domove.

“Želja mi je bila da se nalazimo u jezgu grada, a da izgledamo opet kao neka mala brvnarica. Što se tiče uređenja, tu mi je pomogao prijatelj Goran Vujaković koji je izuzetno nadaren za to. Trudili smo da se sam objekat izgleda neobavezno i da sa vrata imate osjećaj da ulazite u nečiju ili svoju kuću“, objašnjava Božo.

Ne krije da je zahvaljući dobrim prijateljima u svoj restoran uspio privući i turiste. Kaže da mnogi koji putuju svijetom požele da probaju autentičnu hranu sa određenog podneblja, pa im to i nudi.

“Svima se dopadne. U suštini, Balkan ima bogatu kuhinju, a prazni tanjiri sve govore. Imamo i domaću kafu, pa nije rijetkost da neko prije ili poslije ručka zasjedne da uživa u tom ritualu“, kaže Božo i na kraju dodaje da se potrudio da cijene budu prihvatljive svima. Tako kod njega dvoje ljudi može ručati i popiti piće za oko 20 maraka.

Željka Pavlović, BL portal