
Kap nezadovoljstva prelila čašu: Roditelji njegovatelji izlaze na Trg Krajine u Banjaluci
07.05.2025. | 06:55Udruženje roditelja “Glas tišine” iz Banjaluke i Udruženje MNRL Laktaši najavili su mirno okupljanje građana koje će se održati 11. maja na Trgu Krajine s početkom u 11.55 časova.
Cilj protesta je iskazivanje nezadovoljstva zbog ukidanja naknade za roditelje njegovatelje, te poziv na izmjene i dopune Zakona o dječjoj zaštiti Republike Srpske.
Valentina Stojić, predsjednica Udruženja “Glas tišine”, istakla je da roditelji iz cijele Republike Srpske dolaze kako bi zatražili ukidanje diskriminatornih ograničenja i trajnu naknadu za roditelje koji se brinu o djeci sa 100 odsto oštećenjem.
“Tražimo da roditeljima budu uplaćeni doprinosi za penzijsko i zdravstveno osiguranje, da pravo na naknadu ne prestaje nakon 65. godine, da se izbriše dobna granica od 30 godina, te da naknada bude trajna sve dok je dijete živo”, navela je Stojić.
Roditelji takođe zahtijevaju da pravo na naknadu imaju i oni čija djeca pohađaju obrazovni sistem ili koriste usluge dnevnog centra, jer su i tada u stalnoj potrebi za asistencijom.
“Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS smatra da ako dijete ide u školu, onda nije potpuno nesamostalno. Naša djeca sa 100 odsto oštećenjem jesu nesamostalna iako pohađaju specijalne škole. U tim ustanovama nedostaje asistenata, pa su majke prinuđene stalno biti prisutne”, kazala je Stojićeva.
Ističe da su roditelji njegovatelji jedna od najosjetljivijih socijalnih grupa koja već duže vrijeme pokušava da se izbori za svoj bolji položaj u društvu.
“Ustav RS obezbjeđuje pravo majke i djeteta kao i lica koja nisu u mogućnosti da se sama staraju o sebi i zaštite svoja prava i interese da imaju posebnu zaštitu države.
Međutim, u posljednje vrijeme stvarnost nas demantuje. Ukidanjem statusa roditeljima koji 24 časa brinu o djetetu koje ima potpunu tuđu njegu i pomoć doveli su u pitanje i egzistenciju čitave porodice”, kazala je Stojićeva.
Pojasnila je, da je država pružila adekvatnu brigu i zaštitu djece sa smetnjama u razvoju i obezbijedila adekvatne dnevne centre, zdravstvenu zaštitu, roditelj se ne bi ni našao u situaciji da zavisi u egzistencijalnom smislu od države.
“Nebrigom države i neradom institucija koje su u prvom redu i osnovane da vode brigu i pruže podršku ovoj kategoriji stanovništva, roditelji su primorani da dignu glas ,da pričaju za one koji to ne mogu i da se bore za one koji to ne mogu”, kazala je Stojićeva za “Nezavisne novine” .
Kako je rekla, pozivaju ministre u Vladi Srpske, posebno ministra zdravlja i socijalne zaštite, da dođu na Trg Krajine i provedu jedno vrijeme sa njihovom djecom.
“Pozivamo i sve narodne poslanike, gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića i predsjednika Milorada Dodika da podrže našu inicijativu”, poručila je Stojićeva.