Kako oporaviti turizam u Banjaluci: Rješenje se nalazi u planinama i prirodnim rezervatima

14.10.2020. | 18:23

Turizam je u Banjaluci, kao i u ostatku RS i svijeta, doživio skoro potpuni zastoj, zbog korona virusa.

Jedna od mjera koja bi mogla ublažiti negativne posljedice pandemije je fokusiranje na turističke proizvode na otvorenom u prirodi, ruralnim i zaštićenim područijima, na planinama, nacionalnim parkovima i prirodnim rezervatima.

Rekao je to načelnik Odjeljenja za kulturu, turizam i socijalnu politiku Neven Stanić i dodao da je to jedan od zaključaka sa 3. Međunarodne konferencije turizma Banjaluka 2020, a koji bi mogao da pomogne gradu na Vrbasu da oporavi ovu oblast.

Tema ovogodišnje konferencije bio je uticaj pandemije kovid-19 na turističku privredu, a pored navedenog Stanić kaže da je za Banjaluku važno da se stavi naglasak na neformalno obrazovanje turističkih radnika.

“To se prije svega odnosi na obuku koja se odnosi na zdravstvenu prvenciju te na deficitarne strane jezike, kako bi mogli da privučemo turiste koji ranije nisu dolazili u tolikom broju u grad. Isto tako, Banjaluku treba podijeliti na mikro destinacije, koje treba da oživljavamo kroz turističke animacije, kako bi se dalje oživilo kulturno-istorijsko i prirodno nasljeđe” naveo je Stanić.

Napomenuo je da sve ove mjere ne mogu vratiti turizam “na stare staze” ali da su one početak, koji treba da pomogne ovom sektoru.

“Sve što budemo radili zavisiće od epidemioloških mjera. Svjedoci smo da se svaki dan mijenja situacija, a među kojima su, na primjer, mjere koje dozvoljavaju ili zabranjuju da se pređu granice određenih država. To je otežavajuća okolnost, ali se prilagođavamo situaciji i nadamo se boljem”, naveo je Stanić.

Na međunarodnoj konferenciji su, između ostalog, doneseni i drugi zaključci: da je potrebno razvijati partnertske, a ne konkurentske odnose između Srbije i BiH, revidirati sve strategije, od lokalnih pa sve do nacionalnih, favorizovati ekonomski tzv. socijalni turizam, sredstva koja su planirana za manifestacije koje nisu održane usmjeriti za pomoć turističkoj privredi, odlagati kapitalne investicije, te umjesto izgradnje novih, unaprijediti i inovirati tekuće, izgraditi povjerenje kod korisnika usluga, jer su potencijalni putnici potpuno izgubili povjerenje u sigurnost na destinaciji…

Otkazane manifestacije

Veliki uticaj na turizam u Banjaluci imaju i brojne manifestacije koje su ove godine morale biti otkazane.

“Grad je provobitno podržao održavanje 60 manifestacija, kroz finansijsku podršku ili kroz ustupanje prostora. Zbog pandemije je došlo do otkazivanja, tako da je na kraju ostalo nekih 20-ak manifestacija, čiji organizatori su nekako mogli da modifikuju svoje planove”, rekao je Neven Stanić, piše Srpskainfo.