Kajkut o zlostavljanju djevojčice: Dom nema zakonsko ovlaštenje da udalji prijavljenog radnika

01.02.2022. | 14:35

JU Dom “Rada Vranješević” Banjaluka, u okviru svojih zakonskih ovlaštenja, blagovremeno i po hitnom postupku preuzeo je sve zakonske obaveze u vezi pokretanja postupaka iz njegove nadležnosti, te izricanja sankcija protiv osoba koja su zaposlenici Doma, a za koja je postojala sumnja da su činila povrede radnih obaveza, saopšteno je iz JU Doma “Rada Vranješević” Banjaluka.

“Posebno naglašavamo da je Dom javna ustanova čija je osnovna djelatnost briga o djeci bez roditeljskog staranja. Stoga ova ustanova nema zakonsko ovlaštenje da sprovodi istražne radnje u svrhu prikupljanja dokaza protiv osoba za koja se sumnja da su počinili pojedina krivična djela”, navodi se u saopštenju.

Dodaju da je zakonska obaveza Doma da odmah po saznanju da je učinjeno krivično djelo, obavijesti nadležne organe odnosno Policijsku upravu Banjaluka koja dalje obaviještava OJT Banjaluka radi preduzimanja svih mjera u svrhu procesuiranja odgovornih lica, a što je detaljno propisano Zakonom o krivičnom postupku Republike Srpske, pišu Nezavisne.

“Dom, kao javna ustanova, ima jedino i isključivo zakonsku mogućnost da protiv odgovornih lica pokrene disciplinski postupak, što je odmah i učinjeno. U samom disciplinskom postupku koji vodi Dom protiv prijavljenih osoba, ova ustanova nema metode prikupljanja dokaza i to je u isključivoj nadležnosti tužilaštva”, ističu u saopštenju.

Kažu, da je u kritičnom periodu, kada je, po prijavi pokrenut disciplinski postupak protiv radnika, Dom nije raspolagao dokazima koji bi ukazivali da je isti učinio težu povredu radne obaveze iz razloga što tužilaštvo ne može dostavljati dokaze Domu da bi ih ova ustanova mogla koristiti u disciplinskom postupku.

“Inače, po samom Zakonu o krivičnom postupku Republike Srpske tužilaštvo ima obavezu omogućiti uvid u dokaze optuženog tek po potvrđivanju optužnice. Naglašavamo da prema članu 26 Pravilnika o disciplinskoj odgovornosti udaljenje radnika sa rada traje do konačnosti odluke o njegovoj displicinskkoj odgovornosti i izricanja mjere nakon čega je poslodavac dužan radnika vratiti na rad, a što propisuje i član 151 Zakona o radu. Određivanje pritvora je potpuno drugi osnov udaljenja radnika sa rada i radnik se može udaljiti sa rada na duži vremenski period tek pošto mu je određen pritvor ili potvrđena optužnica”, kazali su iz JU Doma “Rada Vranješević”.

Ističu da Dom nije imao zakonsko uporište da udalji prijavljenog radnika na duži vremenski period sve dok mu nije određen pritvor.

“To što tužilaštvo nije odmah reagovalo o ranijim prijavama Doma, ne može se uzeti kao odgovornost Doma za eventualne propuste jer je Dom preduzeo sve zakonom raspoložive mjere koje ima na raspolaganju da sankcioniše odgovorne. Želimo da napomenemo i to da prilikom zasnivanja radnog odnosa u Domu, svi radnici moraju dostaviti ljekarsko uvjerenje o psiho-fizičkoj spobodnosti izdato od ovlaštene zdravstvene ustanove. Dom nema nadležnost ispitivanja psiho-fizičkog zdravlja radnika, osim periodičnih zdravstvenih pregleda što redovno i čini”, navode u saopštenju koje potpisuje direktor ovog Doma Vladimir Kajkut.