Kada ih farbati i za koje pare: Sve dileme o šarenim jajima riješene na banjalučkoj Tržnici FOTO

30.04.2024. | 11:15

Neko kaže – jaja se farbaju samo subotom, drugi da se ništa ni slučajno ne smije raditi na Veliki petak. Ja, opet, čitav život jaja farbam petkom, kaže za BL portal Dara Karalić, koja na banjalučkoj Tržnici prodaje domaća jaja.

“Ma, sto ljudi, sto običaja. Evo, ja ću ove godine morati sve početi na Veliki četvrtak, jer imam potražnje od kupaca da im koje jaje ofarbam. To ne mogu odbiti”, priča Dara za BL portal.

Priznaje da primjećuje da kupce ofarbanih jaja neki znaju da osuđuju ili posmatraju kao “bahate bogataše”.

“To nije istina. Ja sam svjedok, sve su to dobri ljudi koji žive obično sami, ne znaju da ofarbaju ili nisu više u godinama da to mogu. Neki kažu – nije teško ubaci boju, jaja i kuvajte, ali nakupi se tu posla”, objašnjava Dara kod koje deset komada ofarbanih jaja košta 15 maraka.

Dara ne dobija nikakve posebne zahtjeve oko izgleda vaskršnjeg jajeta, sem da je domaće i obojeno. Tako da ona nešto ofarba u lukovini, a nešto i sa bojama.

“Meni su najljepša kad naberem koju travku, pa obavijem oko jajeta, stavim u čarape i lukovinu. Svako je lijepo na svoj način”, dodaje Dara.

Kako kaže, praznični duh osjeti se ovih dana, posebno na banjalučkoj Tržnici, pa se i kupuje više.

“Juče sam prodala 300 komada svježih, domaćih jaja. Naravno da mi je drago, jer nekad dođeš, pa nigdje nikog ni da priđe štandu. Cijena jaja je po komadu od 35 do 80 feninga, zavisi da li su domaća i koliko su krupna”, kaže nam Dara.

Na kraju, za čitaoce BL portala otkriva da pravo domaće jaje mogu prepoznati i po boji ljuske, jer nijedno ne može biti iste boje kao ono kupovno.

Željka Pavlović, BL portal