Je li ovo nezapamćeno? Evo šta kažu prognostičari za najavljenih 43 u Banjaluci

23.07.2022. | 07:30

Vrijeme je za vrućine i visoke temperature, ali su se mnogi ipak iznenadili kad su na svojim telefonima, na prognozi weather.com, ugledali da je za danas u Banjaluci najavljeno čak 43 stepena. Biće pakleno, a bilo je i juče, ali rekorde nećemo oboriti, tvrde za BL portal iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.     

“Dešavalo se i ranije da imamo ektreme u temperaturi i da smo u Republici Srpskoj bilježili 43 stepena, tako da ni ovog puta nećemo oboriti rekord. Očekujemo da će maksimalna temperatura ići do 41 stepen”, kaže meteorolog Milica Đorđević.

Napominje da je, što se tiče Bosne i Hercegovine, najviša temperatuira ikada izmjerena prije stotinak godina u Mostaru i iznosila je 46 stepeni. Ipak, ono što može da zabrine je činjenica da je toplotnih talasa sve više.

“Ono što jeste neobično je da srednja temperatura raste i imamo sve češću pojavu toplotnih talasa. Dakle, ako uzmemo prosječnu vrijednost temperature ona je u stalnom i konstantnom porastu, pogotovo zadnjih 10 do 20 godina. Kod nas je u posljednih 20-ak godina srednja temperatura porasla čak za dva stepena. Tako imamo i sve veći broj toplih dana”, kaže Đorđević.

U prilog tome i podatak da smo u junu ove godine u mnogim predjelima imali 10, pa čak i preko 15 ili 20 dana sa temperaturom iznad 30 stepeni, što je zantno više nego što je karakteristično za naš region. Primjera radi, takvih dana je u maju bilo više od 10, a u prošlosti su to u projseku bila dva dana.

“Mi savjetujemo da se u ovakvim danima smanje  aktivnosti u najtoplijem dijelu dana, pri tome mislimo na period od 11 do 17 časova, pa čak i duže. Izdali smo i upozoroenje, juče i danas na snazi je crveni alarm, što znači da je vrijeme izuzetno opasno i da je potrebno da se zaštite građani i da se što manje boravi na otvorenom”, kaže Đorđević.

Slično upozorenje su, kao i prethodnih godina, izdale i ostale nadležne službe i institucije, ali to ne znači da će na današnjih 40 i kusur oni koji rade na otvorenom zaista biti pošteđeni. Prije svega građevinci, koji su i na jučerašnjih skoro 39 radili svoj posao na nekim od gradilišta u Banjaluci.

Po ko zna koji put upućujemo apel poslodavcima, kaže za BL portal Dragana Vrabičić, predsjednica Sindikata građevinarstva i kaže da na ovakvim temperaturama nije bezbjedno ni sjediti vani, a kamoli raditi.

“Vidimo da radi građevinski sektor, radi komunalni sektor, rade ljudi  koji moraju raditi na otvorenom. Upućujemo poziv poslodavcima po ne znam koji put,  ali je činjenica da nadležni po tom pitanju ne preduzimaju ništa. Zato ćemo vjerovatno i danas vidjeti ljude na gradilištima, jer od apela, očigledno, nema ništa”, kaže Vrabičić.

Napominje da rad na visokim temperaturama nije regulisan nijednim zakonom, ali da će ovaj sindikat tražiti da nadležni resori bilo kakvim aktom propišu maksimalne vrednosti na kojima će rad na otvorenom ubuduće biti dozovoljen.

Iz banjalučke Gradske uprave juče su saopštili da je rad na otvorenom na visokim temperaturama u nadležnosti inspekcije rada, kao i da će Grad, u skladu sa svojim mogućnostima, “preduzeti  aktivnosti prema inspektoratu”.

I ljekari, kao i obično, savjetuju oprez i izbjegavanje izlazaka od 10 do 17 časova, a poseban oprez savjetuju trudnicama, djeci i starijima, naročito hroničnim bolesnicima koji su pod terapijom.

Srđan Banović, BL portal