Javni prevoz u Banjaluci po leđima putnika: Ne brine ih higijena u autobusima već cijene karata

07.05.2020. | 19:54

BANJALUKA – Nakon mjesec i po od ukidanja gradski i prigradski prevoz trebao bi opet početi s radom od 11. maja, uz pojačane mjere dezinfekcije. Više od zaraze, međutim, Banjalučane brinu cijene prevoza, naročito jer su im propale mjesečne karte od marta.

Zbog epidemiološke situacije, autobusi u gradu prestali su da voze 26. marta, a ostavljene su samo posebne, besplatne linije u sklopu tzv. koridorskog prevoza, namijenjenog isključivo za medicinare i policajce. Iz Gradske uprave najavljuju kako je od iduće sedmice planiran početak javnog prevoza, u redukovanom obliku, s manjim brojem linija i frekvencijom, dodatnim mjerama higijene, te ograničenim brojem putnika i propisanom distancom.

Prevoznici su nedavno poručili i kako neće biti izdavane mjesečne karte za maj, jer građanima ne mogu obećati kakav će biti red vožnje, te da će se prodavati samo pojedinačne karte na ulazu u autobus.

Udar na kućni budžet

Upravo je to najviše zasmetalo redovnim putnicima, koji se od ponedjeljka vraćaju na posao. Naime, većina njih platila je mjesečne karte za mart, koje nisu do kraja ni iskoristili. Već polovinom mjeseca uvedene su brojne restrikcije kada su građani masovno prestali da putuju na posao.

– Troje iz kuće koristimo autobuski prevoz. Za mart smo dali 194 KM za mjesečne karte, koje smo prestali da koristimo oko 13. marta – priča Ž.M.

Građani zato traže da im se, u skladu s vanrednom situacijom, “propale” karte iz trećeg mjeseca priznaju do kraja maja.

Nije fer, poručuju, da im se sada naplaćuju još i jednokratne karte, naročito jer neki radnici do posla koriste dva autobusa. U oba pravca im, znači, trebaju četiri karte po cijeni od 1,80 KM, što je dnevno čak 7,20 maraka.

Pregovori

Načelnik Odjeljenja za saobraćaj i puteve Slaviša Sandić je rekao da se o eventualnom korištenju martovskih mjesčnih karata, koje su za većinu građana koji su ih platili u tom mjesecu ostale neiskorištene, nije razgovaralo. Naglasio je da je to neizvodljivo.

– Od ponedjeljka ide javni gradski i prigradski prevoz u redukovanom obliku. Neće se prodavati đačke mjesečne karte jer su škole zatvorene, a ni penzionerske se neće prodavati. Sada razgovaramo s prevoznicima da se za maj prodaju radničke mjesečne karte po posebnoj cijeni kako bi za građane bilo jeftinije, a da ne moraju svaki dan da kupuju pojedinačne karte – naveo je on.

Naglasio je da od iduće sedmice neće voziti autobusi na svim linijama koje su inače saobraćale u Banjaluci.

– U pitanju je improvizacija i teško je reći koliko će to trajati. Mi ćemo se prilagođavati okolnostima, a na to će uticati više faktora, kako će privredna aktivnost oživljavati i kakve budu odluke republičkog i gradskog Štaba – dodao je Sandić.

Poseban režim

Napomenuo je da će 11. maja ostati u upotrebi linije koje su bile u sklopu takozvanog „koridorskog prevoza“ te da će one dobiti prefiks javne.
– Ubacićemo i dio najfrekventnijih gradskih i prigradskih linija poput, na primjer, linije broj 13. Ti autobusi će prevashodno biti namijenjeni za prevoz radnika na posao i tako će radovi vožnje biti koncipirani; autobusi će voziti u rano jutro te kada se ljudi vraćaju s posla – precizirao je Sandić.

Pored toga što neće biti odmah uvedene sve linije, prema njegovim riječima, i one koje budu u funkciji voziće putnike pod posebnim uslovima.

– Još uvijek je preporuka da ne dolazi do okupljanja većeg broja građana na jednom mjestu, a to znači i u autobusima. Gradonačelnik će uputiti dopis prema Institutu za javno zdravstvo RS u kojem će biti zatražene preporuke na koji način se može organizovati javni prevoz u cilju zaštite putnika i vozača od prenosa virusa – naveo je on.

Dezinfekcija

Direktor “Autorpevoza” Dejan Mijić nedavno je rekao kako je ovo preduzeće još ranije počelo s provođenjem potrebnih mjera na linijama koridorskog prevoza.

– Obavezno je da putnici imaju maske prilikom ulaska u autobus, a u autobusu će biti i raspršivači u bocama za dezinfekciju ruku. Naši vozači već sada imaju obavezu da na svakoj zadnjoj stanici urade dezinfekciju svih površina koje se dodiruju rukama, a vozila se svakodnevno poslije upotrebe peru i vrši se dezinfekcija dodatnim sredstvima, na bazi hlora – objasnio je on.

Iz IZJZ su saopštili da su, u cilju sprečavanja ili smanjenja širenja virusa korona, vozač i putnici u obavezi da nose zaštitne maske i rukavice, ulazak u autobus treba biti na jedna vrata, a izlazak isključivo na druga. Potrebno je obezbijediti i providnu fizičku barijeru za mjesto vozača, koja se dezinfikuje na kraju svake smjene, obavezna je dezinfekcija vozila, kao i poštovanje distance, što podrazumijeva zauzeto svako drugo sjedište, a na stajalištima razmak od dva metra.

“Socijalnu politiku ne vode prevoznici”

Goran Starčević, direktor “Pavlović tursa”, kaže da će postojeće linije koje voze u gradu, 1, 17, 17 A, biti nadograđene sa još nekim linijama kako bi se pokrile osnovne potrebe građana u ovom trenutku, odnosno odlazak i povratak radnika s posla. Više detalja biće poznato u narednim danima.

Međutim, o korištenju martovskih karata za prevoz, što traže putnici – nema govora, poručuje on.

– Mjesečne su ostale, ali mi smo vozili skoro čitav mart. I sada kad počnemo raditi, mjere su sve strože, ograničen je broj putnika, prihoda nema, a pravite troškove. Neke stvari nisu do nas. Socijalnu politiku ne vode prevoznici, mi treba da poslujemo, da pokušamo da preživimo i u ovoj situaciji – zaključio je Starčević.

 

Izvor:(SrpskaInfo)