
Iz Gradske uprave o stanju u azilu na Manjači: Banjaluka maksimalno posvećena zaštiti pasa
12.05.2025. | 13:24Neistinite su informacije koje su u više navrata plasirane u javnost, a u vezi sa stanjem u azilu za napuštene pse na Manjači, tvrde iz Gradske uprave Banjaluka.
Kako navode Banjaluka je jedan od malobrojnih gradova u BiH koji je maksimalno posvećen zaštiti i dobrobiti napuštenih pasa, kazali su iz Gradske uprave ragujući na navode volontera iz ovog azila, koji su kazali da je stanje u ovom azilu krajnje alarmantno, a životinje bolesne.
“U prilog tome govori i činjenica da u gradovima i opštinama u okruženju čak i ne postoje javni azili, te veliki broj pasa završi upravo u banjalučkom azilu, gdje psi budu sklonjeni, te im bude pružena veterinarska i sva druga potrebna njega do udomljavanja.
Broj radnika u azilu je adekvatan i u skladu sa propisima – trenutno su dva radnika zaposlena u objektu azila, dok je treći radnik – higijeničar angažovan na terenu, a po potrebi obavlja i poslove u azilu. Četvrti radnik je voditelj azila koji koordiniše sve aktivnosti”, navode oni za “Nezavisne novine”.
Kako dodaju, veterinarske poslove obavlja ovlaštena veterinarska ambulanta “Vet medik”, a veterinar Draško Polić obavlja kliničke preglede životinja.
“Kada je riječ o pojavi dijareje kod životinja, u pitanju su sporadični slučajevi – odnosno između dva i tri psa, što je i za očekivati na veliki broj pasa na jednom mjestu, ali se svi ti slučajevi takođe adekvatno tretiraju. Kada je riječ o ishrani pasa, potrebno je naglasiti da se svi psi hrane premium hranom i svakodnevno imaju dovoljno hrane i vode na raspolaganju. Svrha azila jeste da se sklanjaju psi sa ulice, te je velika vjerovatnoća da, ukoliko neki psi koji u nekom trenutku djeluju neuhranjeno, su psi koji su tek pristigli u azil, nakon čega je potrebno vrijeme da se ugoje”, navode oni za “Nezavisne novine”.
Napominju i to da su svi psi vakcinisani protiv zaraznih bolesti, te se vodi svakodnevni nadzor nad njihovim zdravstvenim stanjem.
” Pored svega navedenog, omogućen je i pristup azilu, a samim tim i psima, kako volonterima tako i osobama koje su zainteresovane za pse koji borave u azilu”, ističu oni.
Podsjećaju da se od oktobra 2024. godine pristupilo potpunoj promjeni načina funkcionisanja azila, ugovorene su veterinarske usluge, volonterima je svakodnevno dopušten ulazak i boravak sa životinjama, broj posjeta zainteresovanih građana koji žele da pomognu svakodnevno raste, pišu Nezavisne.
“Negativna kampanja o stanju u azilu, koja se sprovodi u kontinuitetu ne doprinosi pobošljanju uslova napuštenih pasa u našem gradu, jer koliko god da Gradska uprava zajedno sa volonterima svakodnevno radi na poboljšanju uslova, konstantna negativna slika koju šalju pojedinci stvara lošu sliku i odbija volontere i zainteresovane građane da pomognu. Ovom prilikom nadležno Odjeljenje poziva sve zainteresovane građane da posjete azil za napuštene pse na Manjači, te da se lično uvjere u stanje i da doprinesu koliko god mogu i na koji god način, a najviše u druženju sa životinjama”, navode iz Gradske uprave.
“Pozivaju i građane da ne kupuju pse, već da prvo potraže ljubimca u azilu, jer su to psi koji traže ljubav, a pri tome su socijalizovani i veterinarski obrađeni.U narednom periodu nadležne očeuju radovi na izgradnji vanjskih ispusta, kako bi psi koji borave u azilu provodili što više vremena na otvorenom, a time će biti olakšano i radnicima koji rade na održavanju unutrašnjeg prostora”, kažu oni.
Kako dodaju, u planu je nabavka i vozila za transport životinja.
“Kada bude okončana ova faza aktivnosti na zaštiti napuštenih životinja, nadležno Odjeljenje planira aktivnosti da proširi i na zaštitu mačaka.
Za sve ove aktivnosti je potrebna pomoć volontera i svih građana koji dugo godina paze na napuštene mačke u našem gradu i koji svakodnevno ukazuju na ovo pitanje, kojeg je nadležno Odjeljenje i te kako svjesno, ali su prinuđeni da idu korak po korak”, zaključuju iz GU Banjaluka.