I visoke kazne nemoćne protiv bahatih vozača

15.05.2025. | 22:39

Zbog nepropisnog parkiranja na mjestima označenim kao prostor za osobe sa invaliditetom policija u Banjaluci za samo jedan dan kaznila je više od 100 vozača, a ovaj podatak, navode stručnjaci, jasno oslikava ozbiljnost problema koji je jednako zastupljen širom Srpske, navodeći da ni visoke kazne i stalne kampanje ne utiču na svijest bahatih pojedinaca za volanom.

Policijska uprava Banjaluka saopštila je da je policija u gradu na Vrbasu sankcionisala 106 vozača zbog nepropisnog parkiranja vozila na mjestima označenim kao parking prostor za lica sa invaliditetom u okviru akcije iz oblasti bezbjednosti saobraćaja koja je realizovana u srijedu.

– Apelujemo na sve učesnike u saobraćaju da poštuju zakonske odredbe i da ne parkiraju na mjestima koja su predviđena za lica sa invaliditetom – naveli su iz PU Banjaluka i dodali da su isti dan po drugim osnovama kaznili još 156 kontrolisanih vozača.

Osobe sa invaliditetom, kao najranjiviji članovi društva, bar kada je riječ o učešću u saobraćaju, već godinama u Republici Srpskoj suočavaju se sa nizom prepreka koje im otežavaju kretanje, od neadekvatnih prilaza, uništenih rampi na trotoaru do nepropisno parkiranih vozila.

Direktor republičkog Udruženja žrtava saobraćajnih nezgoda “STEP” Dejan Trninić kaže da visok broj kažnjenih vozača u samo jednom danu i jednom gradu jasno govori koliko je problem izražen.

– Udruženje je osnovano 2022. godine i jedna od prvih kampanja koje smo realizovali odnosila se upravo na ovaj problem. Akcije s istim ciljem realizovala su i druga udruženja u Srpskoj, ali nažalost nismo uspjeli probuditi svijest neodgovornih. I dalje veliki broj vozača svjesno parkira na prostor koji im nije namijenjen i očigledno je da jedino represija može dati nekakav efekat zbog čega smatram da bi policijske akcije morale biti daleko učestalije. Nakon policijskih akcija pet-šest dana primjetno je poboljšanje, nakon čega se sve vraća na staro – rekao je Trninić, navodi “Glas Srpske”.

On je napomeno da su kazne za parkiranje na mjestima rezervisanim za osobe sa invaliditetom prije nekoliko godina značajno povećane u BiH, ali da je i taj potez slabo uticao na uvođenje reda.

– Svakodnevno se suočavamo sa otežanim pronalaskom parkinga na javnim lokacijama, a naročito ispred tržnih centara gdje se još manje poštuju označena parking mjesta. Samo tri tržna centra u Banjaluci su dozvolila kažnjavanje na svom prostoru i ovom prilikom apelujem na ostale da dozvole nadležnim organima da vrše kažnjavanje na njihovim privatnim parkinzima – naveo je Trninić.

Prema njegovim riječima, veliki problem osoba sa invaliditetom su i arhitektonske barijere.

– Iako se dosta radilo na njihovom uklanjanju i dalje nema dovoljno rampi, spuštenih trotoara, pješačkih staza koje omogućavaju osobama u kolicima da se samostalno kreću. Čak i pojedine zdravstvene ustanove nisu u potpunosti prilagođene za pristup osoba u kolicima – dodao je Trninić.

Zakon

Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH propisano je da vozač ne smije zaustaviti ili parkirati vozilo “na mjestu koje je označeno kao parking prostor za lica s invaliditetom ako vozilo nije obilježeno znakom”. Dopunama ovog zakona iz juna 2023. godine za navedeni prekršaj propisana je novčana kazna u iznosu od 200 KM, umjesto do tada propisanog iznosa od 40 KM. Grad Banjaluka istu kaznu dodatno je povećao na 500 KM.