I sahrana sve skuplja: Ovo su cijene pogrebne opreme i grobnica u Banjaluci

27.04.2022. | 07:44

Talas poskupljenja nije zaobišao ni pogrebnu opremu, priznaju banjalučki prodavci, čija računica kaže da porodica preminulog samo za to mora izdvojiti minimalno oko hiljadu maraka. U troškove, najčešće, treba ubrojiti i ručak nakon sahrane, kao jedan od običaja koji se tradicionalno poštuje, a najveći izdatak i dalje je kupovina grobnog mjesta.

Aleksandar Hoptijan, vlasnik pogrebne opreme ,,Suza“, za BL portal kaže da se neke cijene pogrebne opreme nisu mijenjale još od 1997. godine i da je u sveopštem poskupljenju to bilo nemoguće izbjeći.

,,I sad bih rekao da najmanje košta taj dio što se tiče sanduka i opreme, a najviše koštaju naši običaji, koji znaju doći do 5.000 KM. Sanduci su od 400 do 3.000 maraka, sa opremom, sve zavisi šta porodica želi. Hladnjača za 24 časa košta 35 KM, a kad se sve sabere, može se za nekih hiljadu maraka kupiti sve što se tiče  opreme“, kaže Hoptijan.

Na Gradskom groblju Banjaluka drveni kovčeg može se kupiti za 487 KM, kaže direktor tog preduzeća,  Željko Grbić koji za BL portal navodi i ostale cijene njihovih usluga.

“Opremanje umrlog košta 98,80 KM, a korišćenje hladnjače i mrtvačnice 44,50 KM. Ceremonija i organizacija sahrane je 175,50 KM, a iskop grobnog mjesta 245,70 maraka”, kaže Grbić.

Takođe napominje da se kod sahrane preminulih od Covid-19 ne naplaćuje opremanje umrlog, ali se mora platiti letovanje limenog sanduka koje košta 82 KM, plus sam sanduk čija je cijena 260 maraka.

U slučaju da porodica želi da ispoštuje običaje i organizuje ručak nakon sahrane,  u prosjeku treba računati na troškove od oko 10 KM po osobi, kažu u restoranima.

,,Cijene variraju, sve zavisi od onog što porodica traži. Obično se odlučuju za meni od 15 KM po osobi“, navode iz Altera keteringa.

Grobno mjesto kao najveći trošak

Na lokacijama Vrbanja i Pobrđe, grobno mjesto može se kupiti za 1.400 KM, navode iz Gradskog groblja. Grobna mjesta prodaju se i u oglasima, a građani sa kojima smo razgovarali objašnjavaju da se na to odlučuju jer žele da budu sahranjeni u svom rodnom mjestu.

Takav primjer je i Nada iz Banjaluke, koja prodaje dva grobna mjesta u Drakuliću za 1.800 KM. Kako kaže, samo je posrednik u prodaji.

,,Svekar i svekrva su to davno sebi kupili. Međutim, u njhovom rodnom mjestu je napravljena grobnica i žele da, jednog dana, ipak budu sahranjeni tamo”, kaže Nada.

Jedan od prodavaca koji je želio da ostane anoniman, na banjalučkom groblju Pobrđe prodaje porodičnu  grobnicu sa četiri mjesta za 13.000 KM.

,,Ona je davno sređena. Na njoj imaju fotografije i imena, ali to bi se naravno skinulo. Prodajemo zato što smo našli druga grobna mjesta bliže kući”, kaže on.

Šest grobnih mjesta kod Rebrovca Marko prodaje za 10.000 KM i to radi u djedovo ime.

,,Djed ipak želi u svoj rodni kraj”, zaključuje Marko.

Ipak, ima i onih koji grobna mjesta prodaju zbog teške materijalne situacije. U nekim slučajevima, ljudi se odlučuju i na ekshumaciju posmrtnih ostataka svojih najbližih, kako bi prodali grobnice, kaže jedan od radnika kojeg zatičemo na Gradskom groblju.

,,Baš maloprijje nam je bila majka sa sinom, nemaju novca. Traže eskhumaciju članova porodice, da mogu prodati grobna mjesta”, kaže on.

Kontaktirali smo i porodicu koja kaže da su na takav potez bili primorani zbog životnih potreba.

Ekshumacija u slučaju neizmirenih obaveza

Prema važećim propisima, u slučaju da porodica deset godina nije plaćala naknadu za održavanje groblja, posmrtni ostaci iz takvih grobnica mogu biti ekshumirani, potvrdili su iz Gradskog groblja.

,,Naknada za održavanje grobnog mjesta košta 24 KM na godišnjem nivou. Ukoliko je porodica ne plaća, šaljemo opomene, a ako ni nakon 10 godina ne plati održavanje, poziva se putem javnih glasnika i nakon toga se posmrtni ostaci uz propisanu proceduru ekshumiraju i odlažu u spomen kosturnicu, a grobno mjesto se prometuje”, objašnjavaju u Gradskom groblju Banjaluka.

Takođe navode da zasad niko nije došao u takvu situaciju, a to potvrđuju i radnici na nekoliko banjalučkih groblja. Kažu da crkva ima razumijevanja za ljude u teškoj situaciji i da zbog toga još nije dolazilo do prinudnih ekshumacija.

Željka Pavlović, BL portal