Grmuša tvrdi: Svi regulacioni planovi u Banjaluci na tankom ledu

19.07.2022. | 17:55

Na sjednici Skupštine grada Banjaluka odbornici su danas raspravljali o 44 tačke dnevnog reda, a veći dio zasjedanja prošao je u raspravi o tome da je Regulacioni plan izmjene dijela centra grada iz 2018. godine, koji se tiče i tzv. rupe te lokacije bivšeg kina “Kozara” i drugih, neustavan.

Naime, s predloženog dnevnog reda skupštinske komisije skinule su veliki broj tačaka poput Nacrta rebalansa budžeta, odluke o najvećoj investiciji u obnovu toplovodne mreže, neradnoj nedjelji, raspodjeli suficita iz prošle godine i velikog broja regulacionih planova.

Prema tvrdnjama Milka Grmuše, odbornika PDP-a u Skupštini grada, Ustavni sud RS je utvrdio da je prekršen svaki član od 38. do 52. Zakona o uređenju prostora.

“Naime, 2018. godine je usvojena Odluka o usvajanju regulacionog plana za čitav centar grada, a tiče se lokacije kod kina ‘Kozara’, ‘rupe’ i svega ostalog. Svi regulacioni planovi u Banjaluci od 2013. godine do danas su usvajani na isti način i samo je pitanje da li će se naći neko ko će uzeti bilo koji regulacioni plan i pokrenuti inicijativu za ocjenu ustavnosti te srušiti regulacioni plan”, kazao je Grmuša.

Kako ističe, nakon ove odluke svako nezadovoljno lice može da tuži grad ako iz bilo kojeg razloga ne bude mogao nastaviti da gradi.

“Nikako nije bio formiran savjet kao nezavisno stručno tijelo koje nadgleda proces usvajanja i izrade regulacionog plana, što je rekao i Ustavni sud, a imali su obavezu da to urade još 2013. godine. To je organ koji treba na prijedlog Odjeljenja za prostorno uređenje prije svake pripreme regulacionog plana da sastavi arhitekte koji ne učestvuju u izradi istog kako bi iznijeli svoj stav. Od danas sve i jedan regulacioni plan mora imati savjet plan, moraju biti ispoštovane javne rasprave, kao i da sve bude objavljeno u sredstvima javnog informisanja, a mora se zakazivati i javna rasprava u terminu kad ljudi mogu doći”, istakao je Grmuša.

Dodaje da je u ponedjeljak uveče poslao Skupštini Prijedlog odluke o formiranju odbora za praćenja svih činjenica koje su dovele do ove situacije, no, kako kaže, nažalost, odbornici nisu prihvatili da se to usvoji.

Ističe da se ovo mora podići na viši nivo, te navodi da kao što su Banjaluka i Bijeljina u problemu, tako su i Istočno Sarajevo i Trebinje, prenose Nezavisne.