Gradska kasa plaća dvije revizije: Stanivukovićevog tima nema u zakonu

20.01.2021. | 14:42

Tim za reviziju koji je po nalogu gradonačelnika Draška Stanivukovića prije dvadesetak dana formiran u Gradskoj upravi Banjaluka, ne može biti dio zvaničnih, internih kontrola u javnom sektoru.

Zvanično, taj posao u Gradu godinama obavlja Jedinica interne revizije uspostavljena po važećim zakonima koji ovaj novi „format“ interne kontrole ne prepoznaju, kažu u Ministarstvu finansija Srpske.

Iz Centralne jedinice za harmonizaciju finansijskog upravljanja i kontrole interne revizije pri resoru finansija, objašnjavaju da su način i kriterijumi za uspostavljanje interne revizije sasvim jasni.

„Grad Banjaluka ima Jedinicu interne revizije u skladu sa Zakonom, podzakonskim aktima, Međunarodnim standardima za profesionalnu praksu interne revizije, Etičkim kodeksom i Okvirnom poveljom interne revizije. Svako drugo tijelo unutar subjekta koje interno obavlja revizije nije u skladu sa važećom regulativom“, navode iz Ministarstva finansija.

Da li to znači da je novoformirani tim neka vrsta paralelne kontrole, iz Gradske uprave nisu objasnili. Nije razjašnjeno ni šta u ovom trenutku radi zvanična Jedinica interne revizije i za koje poslove je plaćeno dvoje zaposlenih u toj službi, na čijem je čelu ekonomista Jelena Katalina.

Podaci sa sajta grada banjaluka.rs.ba

U jednom od ranijih obrazloženja koje se pojavilo u medijima, poručili su da je tim za reviziju konstituisan rješenjem gradonačelnika kao Komisija za utvrđivanje stanja i zakonitosti rada grada, a istom odlukom je izvršen izbor članova i predsjednika Komisije.

“Komisija radi po ovlašćenjima, uputstvima i dokumentima koje im gradonačelnik dostavi na uvid. Članovi tima imaju zadatak da daju određene preporuke i smjernice, na osnovu kojih će gradonačelnik podnositi prijave ili preduzimati druge korake u pravnoj borbi protiv svih nepravilnosti, ukoliko budu utvrđene”, naveli su ranije iz Gradske uprave za banjaluka.net.

Dodali su i da će članovi tima raditi po Poslovniku o radu Komisije, koji je donijela predsjednica Komisije Diana Cvijić, a da su njime definisana ovlašćenja, organizacija i način rada Komisije.

Iz Gradske uprave do danas nisu odgovorili kolike će biti naknade za rad troje eksterno angažovanih članova tima, koji su plaćeni po ugovoru o djelu.

Sastanak Tima za reviziju

Nisu precizirali ni da li, prema važećim propisima, angažovani na reviziji moraju biti ovlašćeni revizori, s obzirom na to da to zvanje trenutno ima samo predsjednica Komisije Diana Cvijić. Dvoje preostalih, eksterno angažovanih, Jelena Kisin i Dario Sandić su advokati, dok su članice tima iz Gradske uprave pravnica i inženjerka građevine. Prema Zakonu o sistemu internih finasijskih kontrola u javnom sektoru Republike Srpske, interni revizor, pored ispunjavanja opštih uslova, mora da ima certifikat i licencu za obavljanje poslova interne revizije u javnom sektoru.

Takođe, prema istom Zakonu, rukovodilac interne revizije i interni revizori „obavezni su da izvršavaju isključivo poslove koji su samo u vezi sa funkcijom interne revizije“. Tako je ostalo nejasno da li jedna od internih članica tima, pravnica Sanja Bukara, može biti dio tima ako istovremeno ima ovlašćenje da potpisuje sva dokumenta iz nadležnosti načelnika Službe za zajedničke poslove u Gradskoj upravi.

Zakon propisuje i da interni revizori taj posao ne mogu obavljati ukoliko su u instituciji u kojoj vrše reviziju bili zaposleni kao „rukovodioci subjekta ili organizacione jedinice subjekta do najnižeg nivoa rukovođenja u posljednje tri godine od dana kada se vrši revizija“.  Rukovodilac, odnosno šef sektora u Odjeljenju za prostorno uređenja bila je upravo Jelena Kos, diplomirani inženjer građevine i druga interna članica gradonačelnikovog Tima za reviziju.