Gordijev čvor u Banjaluci! Grmuša proziva Ministarstvo i pita: Imamo li trojanaca u Gradu?

29.06.2023. | 13:06

Skupština grada Banjaluka već tri mjeseca nije održala redovnu sjednicu, a u utorak je prekinuta i vanredna sjednica. Očigledno je nefunkcionisanje zakonodavne vlasti u najvećem gradu Srpske nagomilalo brojne probleme što sukobljene strane dovodi do ivice incidenta. Gradski odbornik PDP-a Milko Grmuša ističe za BL portal da je uzrok krize odbijanje skupštinskog rukovodstva da prihvati akte koji nisu potpisani od strane načelnika odjeljenja. Smatra i da je Ministarstvo uprave i lokalne samouprave jedino u mogućnosti da riješi ovaj, kako je rekao, Gordijev čvor, ali da iz ove institucije nema reakcije.

„Zakon o lokalnoj samoupravi Srpske predviđa da u slučajevima kada neka jedinica lokalne samouprave ne funkcioniše, Ministarstvo uprave i lokalne samouprave ima obavezu, pravo i ovlašćenje da interveniše, odnosno da provjeri zakonitost svih akata i drugih radnji za koje smatra da su u suprotnosti sa zakonom i statutom lokalne zajednice“, kaže Grmuša u razgovoru za BL portal.

Navodi da je takva situacija trenutno upravo u Banjaluci, najvećem gradu Republike Srpske, i da je zbog toga neophodna reakcija Ministarstva.

„U konkretnoj situaciji, kada ovu halabuku koja dominira u javnom prostoru Banjaluke, stavimo po strani, evidentno je da je osnovni uzrok neslaganja, bar ono što je javno građanima i javnosti predočeno, u tome što skupštinsko rukovodstvo i dio većine smatra da prijedlozi akata koje bi trebalo da idu na sjednicu Skupštine grada nisu zakoniti, odnosno nisu pravno valjani zato što nisu potpisani od snage načelnika odjeljenja u svojstvu obrađivača“, navodi Grmuša, i dodaje da upravo ovo treba da bude razlog za intervenciju Ministarstva.

Nakon neophodne intervencije po pitanju potpisnika akata, Grmuša ističe da Ministarstvo, u tom slučaju ima dvije opcije.

„U toj situaciji imate dvije mogućnosti, prva je da je stav rukovodstva tačan i da je takva praksa Gradske uprave i gradonačelnika bila nezakonita, kao i da se to odmah prekine. Ali onda se postavlja pitanje kako je Ministarstvo tolerisalo dvije i po, tri godine, da sve to ide bez problema na sjednice Skupštine, da se usvoji i teniski centar i brojne druge stvari“, naglašava on, i nastavlja da ako se utvrdi da je sve regularno, onda argumenti skupštinskog rukovodstva, kako kaže, prosto ne piju vode.

Iako je ova situacija u centru pažnje trenutno u Banjaluci, a svi pričaju i imaju mišljenje o njoj, Grmuša smatra da jedino nadzorni organ u ovom trenutku ćuti i ništa ne radi.

„Moj stav je da gospoda iz Ministarstva treba da dođu u Gradsku upravu, a sve do tada ovo će biti igra živaca i svađa. Poruka je da konačno počnu da rade svoj posao, jer je u pitanju administrativni centar Srpske i apsolutno je neprihvatljivo da nadzorni organ gleda i ćuti dok Banjaluka ide u sve veće probleme“, smatra on.

Nefunkcionisanje gradske skupštine sa sobom nagomilava i brojne druge probleme, od kojih se neki moraju riješiti odmah, a takav primjer je i sa Javnim preduzećem Akvana, čiji dug od pet miliona maraka, prema presudi, mora da se izmiri povjeriocu do prvog jula.

Grmuša smatra da se, prije svega, nikada nije smjelo dopustiti da dođe do ovolikog duga, kao i da se ne smije dozvoliti da Grad i ovo preduzeće izgube imovinu.

„Nedopustivo je da Akvana posluje ovoliko negativno. Trebamo plan kako da se ova problematika preokrene i da se posluje pozitivno. Nakon toga neophodno je donijeti odgovarajuće odluke u vidu da li da se ide sa dokapitalizacijom Akvane ili da se dug izmiri iz kreditnog zaduženja“, navodi Grmuša.

Kreditno zaduženje ili dokapitulizacija kao rješenje ovog pitanja su samo opcije, a Grmuša smatra da ukoliko postoji politička volja da se zaštiti imovina grada, ona će se i zaštiti.

„Ovdje je pitanje da li mi imamo trojanaca u gradu Banjaluka, koji u principu namiguju i lijevo i desno, pa čak i nekim povjeriocima. Ali u suštini kada bi se htjela zaštititi javna imovina ona bi se zaštititila, i sa druge strane nikada se ne bi došlo u ovu situaciju“, smatra on.

Prilika da se riješi goruće pitanje Akvane bilo je u utorak na vanrednoj sjednici, koja je prekinuta zbog ulaska građana u prostorije Gradske uprave. Predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković zakazao je nastavak ove sjednice za danas u 15 časova.

“Danas nisam u Banjaluci, a ako ikako budem mogao doći ću na sjednicu. Sve to što se u zadnje vrijeme dešava, da se sjednica saziva nekoliko sati prije samog početka, ja razumijem i okolnosti i hitnost, ali tako se ne treba raditi”, zaključio je Grmuša.

Srđan Banović, BL portal