Gojković poziva na sastanak: Grad Banjaluka spreman povući odluku o psima i mačkama

28.06.2026. | 09:24

Gradska uprava Banjaluka najavila je da će naredne sedmice organizovati sastanak o predloženim izmjenama Odluke o komunalnom redu, koje se odnose i na držanje kućnih ljubimaca u stambenim zgradama, potvrđeno je iz nadležnog odjeljenja.

Kako je saopšteno na zvaničnoj stranici Grada, ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za komunalnu policiju Radislav Gojković naveo je da je cilj da se kroz dijalog dođe do rješenja prihvatljivog za sve strane.

„Svjesni smo da je riječ o temi koja izaziva veliko interesovanje javnosti i zato želimo da čujemo mišljenje svih zainteresovanih. Upravo iz tog razloga biće organizovan sastanak sa predstavnicima udruženja, struke i svim zainteresovanim stranama“, naveo je Gojković.

Prema njegovim riječima, nije isključena mogućnost izmjena ili povlačenja pojedinih odredbi ukoliko se ne postigne širi konsenzus.

„Ukoliko se kroz dijalog dođe do zaključka da je potrebno pojedine odredbe mijenjati, dodatno precizirati ili privremeno povući, to će biti i učinjeno. Cilj nije nametanje rješenja, već odluka u najboljem interesu i vlasnika kućnih ljubimaca i svih građana, ali i samih životinja“, istakao je Gojković.

Iz Gradske uprave navode da je prijedlog izmjena nastao na osnovu brojnih prijava građana, mišljenja veterinarske inspekcije, razgovora sa udruženjima, kao i preporuka iz revizije učinka.

Kako je pojašnjeno, ograničenje broja kućnih ljubimaca u stanovima predloženo je s ciljem usklađivanja prava vlasnika sa pravom ostalih stanara na mirno i bezbjedno okruženje.

„Rukovodili smo se prijavama koje su se odnosile na buku, neugodne mirise, narušavanje higijenskih uslova i probleme u zajedničkim prostorijama. Istovremeno smo vodili računa i o dobrobiti životinja, jer uslovi u stanovima često nisu primjereni za veći broj ljubimaca“, naveo je Gojković.

On je podsjetio da ograničenje broja pasa i mačaka u stanovima nije novina, te da je slično rješenje bilo na snazi od 2007. do 2018. godine. Nakon ukidanja te odredbe, kako tvrdi, nadležne službe su ponovo evidentirale veći broj pritužbi građana.

Iz Grada takođe ukazuju da su česte bile situacije držanja ljubimaca u zajedničkim dijelovima zgrada, kao i na balkonima i lođama, što je ranije bilo zabranjeno, zbog čega se, kako navode, pristupilo preciznijem definisanju pravila.

Kada je riječ o dugotrajnom lajanju i zavijanju pasa, Gojković ističe da su i te odredbe predložene zbog brojnih prijava komunalnoj policiji.

„U praksi smo često zatekli situacije da su psi satima sami u stanovima, bez prisustva vlasnika, zbog čega neprekidnim lajanjem ili zavijanjem remete mir ostalih stanara. Namjera nije kažnjavanje odgovornih vlasnika, već regulisanje situacija koje narušavaju kvalitet života u zgradama“, rekao je on.

Podsjećamo, prema ranije objavljenom prijedlogu odluke, jedno domaćinstvo u stanu moglo bi držati najviše dva psa ili dvije mačke, uz niz dodatnih pravila o kretanju, držanju i obavezama vlasnika.

Odluka bi se trebala naći pred odbornicima Skupštine grada početkom jula, a njen konačan sadržaj mogao bi zavisiti upravo od ishoda najavljenih konsultacija.