
Divlje deponije sve veći problem u Banjaluci: Građani se žale da ih nadležni ne slušaju
27.04.2025. | 17:54Divlje deponije postaju sve veći problem na području Banjaluke, a nesavjesni građani svakodnevno zagađuju okoliš, ostavljajući smeće na javnim površinama i nelegalnim mestima za odlaganje.
Iako je pitanje divljih deponija tema koja se ponavlja godinama, gradske vlasti još uvijek nisu preduzele konkretne mjere kako bi riješile ovaj problem, čime je izazvana ogorčenost mnogih građana, uključujući i Miljana Erbeza, Banjalučanina koji je na desetine puta prijavljivao ovakve slučajeve.
Erbez, koji godinama ukazuje na problem divljih deponija na putu prema naselju Cerici, ponovo je ovih dana uputio prijavu gradskim vlastima, ističući da ništa nije preduzeto u vezi s ovom i mnogim drugim prijavama.
Naime, na tromeđi naselja Barlovci, Ramići i Cerici nalaze se brojne divlje deponije, a Erbez tvrdi da je ovo već oko 50. prijava koju šalje nadležnima gradskim vlastima (telefonski ili putem mejla), ali bez ikakvih pomaka.
– Na žalost svih normalnih građana, ništa se ne preduzima, niti se sankcionišu oni koji svojim neodgovornim ponašanjem stvaraju ove deponije – kaže za Srpskainfo ogorčeni Erbez.
On dodaje da su u zadnje dvije godine možda jednom došle nadležne službe i uklonili tek jednu od brojnih divljih deponija.
Ističe da on često sam kupi smeće i ubacuje u svoja kola i odvozi na mjesta koja su predviđena za odlaganje otpada.
Erbez postavio 5 ključnih pitanja
Erbez kaže da su mještani ovih naselja ogorčeni posebno jer deponija u Ramićima nije daleko i ne razumiju zašto je nekom teško odvesti smeće tamo umjesto što ga ostavlja u njihovim naseljima.
– Molimo nadležne organe da nađu adekvatno rješenje za ovaj problem. Molimo i one koji odlažu smeće na ovaj način da to prestanu raditi- kaže ogorčeni Erbez.
U dopisu koji je uputio Odjeljenju komunalne policije u Banjaluci, ali i kabinetu gradonačelnika Draška Stanivukovića, Erbez je postavio nekoliko ključnih pitanja:
Zašto se ništa ne preduzima po svim prijavama?
Može li se postaviti veliki kontejner na ovoj tromeđi puteva kako bi se motivisali neodgovorni građani da prestanu sa stvaranjem divljih deponija?
Kada se može očekivati konkretna akcija uklanjanja ovih divljih deponija, kojih po njegovoj slobodnoj procjeni ima najmanje 20 u bližem okruženju ove lokacije?
Da li je moguće postaviti kamere koje bi snimale neodgovorne sugrađane i omogućile kažnjavanje prekršilaca?
Ako gradska vlast nije nadležna, kome da se obrati za pomoć u rješavanju ovog problema?
Poziv na hitnu akciju
Miljan Erbez, iako nezadovoljan dosadašnjim odgovorima, još uvijek se nada da će se nešto konkretno poduzeti kako bi se spriječilo dalje uništavanje okoliša i javnih prostora.
– Ne možemo čekati još godinama da se nešto pokrene. Svako odlaganje ovog problema znači samo dalje uništavanje naše grada – poručio je Erbez.
Inače, problem divljih deponija postaje sve veći, a mnogi građani, kao i Erbez, sve su ogorčeniji zbog nesposobnosti nadležnih organa da se suoče sa ovom svakodnevnom prijetnjom.
Ovaj slučaj je samo jedan od mnogih koji ukazuju na potrebu za hitnim akcijama u rješavanju pitanja divljih deponija u Banjaluci o čemu je Srpskainfo u više navrata pisala.