Cvijanović na tradicionalnom zborovanju: Kočić za svoj narod mnogo više od pisca

29.08.2021. | 12:55

U Stričićima, kod Banjaluke, danas je u okviru manifestacije “Kočićev zbor” počeo kulturno–umjetnički program kojem prisustvuje i predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović.

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da je Petar Kočić za svoj narod bio mnogo više od pisca, čemu su djelimično doprinijele političke i društvene okolnosti u okupiranoj BiH, a još više lični osjećaj patriotizma i pravdoljubivosti koji su bili njegova najsnažnija ideja vodilja.

Cvijanovićeva je navela da se Petar Kočić, iako je umro mlad, ne dočekavši ni 40. godinu života, svojim bogatim i autentičnim literarnim djelom svrstao u red najvećih srpskih književnika 20. vijeka.

“Okupili smo se danas ovdje, u Stričićima, u čast našeg velikog Kočića koji je slavu svog voljenog, rodnog mjesta pronio daleko iza ovih proplanaka, brda i planina”, rekla je Cvijanovićeva u obraćanju na manifestaciji povodom “56. Kočićevog zbora” u Stričićima na Manjači.

Ona je navela da je Kočić za sobom ostavio Davida Štrpca, Tubu Majstorovića, Simeuna Đaka, Luju, Jablana i mnoge druge živopisne likove, zahvaljujući kojima smo upoznali njegovo Zmijanje, Manjaču, Krajinu, ali i karakter naroda koji na ovom poneblju živi.

“Čovjek svog kraja i roda, kako je Kočića opisao veliki Ivo Andrić, govorio je iz duše srpskog seljaka, ali i cijelog naroda, obespravljenog i pritisnutog stegama austrougarske okupacione uprave. Zbog toga je i ostao upamćen, ne kao političar ili poslanik u Zemaljskom saboru, što uz njega zvuči isuviše formalno, već kao autentični narodni tribun koji je istinski osjećao puls svoga roda, čije su ga sve rane boljele”, istakla je Cvijanovićeva.

Tradioconalnom zborovanju u čast velikog pisca i narodnog tribuna Petra Kočića prisustvuje i ministar prosvjete Republike Srpske Natalija Trivić, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, predsjednik Skupštine grad Mladen Ilić, kao i narodni poslanici, te predstavnici javnog i kulturnog života.

Kulturno–umjetnički program organizuju Grad Banjaluka, Akademija umjetnosti banjalučkog Univerziteta i Udruženje književnika Srpske.

U okviru skupa u Kočićevim rodnim Stričićima planirane su tradicionalne borbe bikova, kao i narodno veselje.

U Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Klisini jutros je služen parastos Kočiću, nakon čega su položeni vijenci na spomenik poginulim borcima odbrambeno-otadžbinskog rata.

Povodom “Kočićevom zbora” u Banjaluci je sinoć održana svečana akademija na kojoj je ovogodišnja “Kočićeva nagrada” uručena srpskom književnom bardu LJubivoju Ršumoviću.

Ršumović je izjavio da je posebno srećan jer je dobio nagradu koja nosi Kočićevo ime.