Crnogorci “kolo vode” u borbi za manjine: Jagma za najjeftiniji mandat u Banjaluci

17.08.2020. | 08:36

Na predstojećim lokalnim izborima u većini opština i gradova najveća gužva će biti na listama kandidata za odbornika, koji će predstavljati nacionalne manjine.

U Banjaluci će se za taj mandat boriti čak 26 kandidata, a među njima su ponovo najbrojniji Crnogorci.

Tako je bilo i na prošlim izborima, kada je Crnogorac Saša Čudić, bivši potpredsjednik SP,  izašao na megdan Crnogorcu Slobodanu Lukiću, bivšem komunisti, SDS-ovom Crnogorcu Saši Radojičiću, te nezavisnim Crnogorcima Nebojši Tojagiću i Draganu Šajiću.

Čeh Željko Vaško u toj konkurenciji nije imao nikakve šanse, iako je priznati univerzitetski profesor, a među autsajderima su ostali i Ukrajinac Zoran Fedešin i Slovenka Donka Dilber Guzijan.

Prvi među đetićima, 2016. je bio Saša Čudić, koji je pokupio čak 828 glasova, doduše uz nezvaničnu podršku SNSD-a, koji tada nije imao svog kandidata za manjinskog odbornika.

Tako je Čudić postao i potpredsjednik Skupštine grada. Ove godine se, međutim, situacija komplikuje.

Saša Čudić se opet kandidovao, ali svog kandidata za “manjinca” ima i SNSD. U bitku su se uključle i druge vodeće stranke, tako da će svoje favorite imati i SDS, SDA i DNS.

Ipak, kao i ranijih godina najbrojniji su nezavisni kandidati: prijavilo ih se čak osomoro, a među njima je i Crnogorac Dragan Šajić, veteran među kandidatima za odbornika nacionalnih manjina u Banjaluci.

Šajić se kandidovao i 2012. godine, kada je osvojio 85 glasova, te na prošlim izborima, kada je za njega glasalo 156 Banjalučana.

Zanimljivo je da se za mandate predstavnika nacionalnih manjina prijavilo i mnogo stranaka za koje većina Banjalučana, vjerovatno, nije nikad čula, kao što su Prva stranka, Ekološka partija RS, Stranka invalida BiH, Pokret “Most 21”, ili Savez mladih snaga.

Nepoznate strane se vjerovatno uzdaju da bi se, preko manjinskog mandata, najlakše mogle “uvući” u gradsku skupštinu Banjaluke, jer je taj mandat, po broju glasova potrebnih za pobjedu, “najjeftiniji”.

Dok je za “redovni” odbornički mandatt u Banjaluci potrebno osvojiti najmanje 2.000 glasova, manjinci su ranijih godina pobjeđivali i sa manje od 200 glasova. Tako je bilo dok velike stranke i vještiji političari nisu “provalili računicu”.

Od prošlih izbora je cijena manjinskog mandata značajno porasla, ali još uvijek, pokazuju računice, može pobijediti onaj za koga glasa 400 do 500 Banjalučana, piše Srpskainfo.

Oznake: Banjaluka, Crnogorci