Boravišna taksa donijela u kasu TOBL-a 135.000 KM

02.10.2021. | 08:32

Od boravišne takse domaćih i stranih turista je za prvih devet mjeseci ove godine zarađeno 135.025 KM, što pokazuje da se turizam na području grada polako oporavlja od posljedica uzrokovanih pandemijom, rečeno je u Turističkoj organizaciji grada (TOBL).

Prema njihovim riječima, zadovoljni su zaradom od boravišne takse i kažu da je ovo pokazatelj da je boravak turista povećan u odnosu na prošlu godinu.

“U toku avgusta ove godine smo imali 8.162 noćenja, dok je prošle godine taj broj iznosio oko 3.500. Takođe, u avgustu ove godine smo imali registrovan broj od 5.331 dolazak turista, dok je to 2020. godine iznosilo oko 2.300”, naveli su u Turističkoj organizaciji grada za “Nezavisne novine“.

Istakli su da se turizam na području grada polako vraća na stanje prije pandemije.

“Ostala su još tri mjeseca do kraja godine i nadamo se da će se zarađeni novac od boravišne takse dodatno povećati. Ako uzmemo u obzir da se približavaju novogodišnji praznici i da tada masovno raste broj dolazaka i noćenja u gradu na Vrbasu, onda možemo biti uvjereni da će tako i biti”, naglasili su u Turističkoj organizaciji grada.

Dodali su da je u prvih osam mjeseci ove godine na području grada prijavljeno 48.435 noćenja, dok je za cijelu prošlu godinu ostvaren približan broj noćenja, što dodatno pokazuje da se turizam oporavlja.

“Takođe, u toku prošle godine imali smo 30.553 dolaska domaćih i stranih turista, dok smo za osam mjeseci ove godine taj broj već nadmašili jer je prijavljeno 31.809 dolazaka”, kazali su u TOBL.

Apelovali su na sve hotele, hostele, motele, ali i apartmane, koji se popularno nazivaju stan na dan, na području grada da redovno prijavljuju broj gostiju i plaćaju boravišnu taksu koja iznosi 2,5 KM.

“Prema našim evidencijama, mnogi smještajni kapaciteti plaćaju oko 15 odsto od ukupnog prometa ili ne plaćaju nikako”, dodaju u TOBL.

Na pitanje da li je potrebno da se angažuje dodatna inspekcija kako bi se pospješilo plaćanje boravišne takse, iz TOBL odgovaraju da nema potrebe jer ima dovoljno tržišnih inspektora u čijem je opisu posla ugostiteljstvo i turizam, ali da su potrebne češće kontrole.

Podsjećamo, u rekordnoj 2019. godini od boravišne takse je zarađeno skoro 300.000 KM, dok je prošle godine Turistička organizacija grada po ovom osnovu prihodovala 123.000 KM.