Biće rezova na platama: U završnici Nacrt budžeta Banjaluke

19.01.2021. | 17:23

Banjaluka bi u ovogodišnjem budžetu trebala imati na raspolaganju iznos približan prošlogodišnjem, a kako bi se izmirivale obaveze i realizovali planovi nova administacija najavljuje uštede.

Prvi rezovi će, kako kažu, biti vidljivi na platama, izdvajanjima za stručne usluge, te troškovima mobilnog i fiksnog telefona.

Grad na Vrbasu je u ovu godinu ušao sa odlukom o privremenom finansiranju, koja ima ograničenja, što znači da se mogu izmirivati samo osnovne obaveze. Druga veća ulaganja, realizacija novih projekata ili pomoć privredi kako bi se oporavila od negativnih posljedica virusa korona nije moguća. Upravo zato se sve češće postavlja pitanje kada će biti pripremljen budžet grada.

Prvi koraci

Gradonačelnik Draško Stanivuković nije bio spreman da otkrije tačnu cifru koju će grad ove godine imati na raspolaganju ali je rekao kako “vjeruje da će se iznos ovogodišnjeg budžeta naći između prvobitnog prošlogodišnjeg budžeta i rebalansa koji je bio potreban zbog pojave korone”. Ako se to uzme u obzir, budžet grada će biti negdje između 150 i 155 miliona KM.

Iako se priprema Nacrt, on naglašava da u tom dokumentu neće odmah biti vidljive promjene koje njegova administracija planira uvesti u gradske finansije, već da će one biti vidljivije kasnije, kroz rebalans.

“Prvo ćemo kroz sistematizaciju radnih mesta smanjiti broj izmišljenih koordinatora, savjetnika i drugih pridodatih pozicija, pripremićemo i novu odluku o platama te redukovati iznos za stručne usluge”, kazao je on.

Plate

Dodao je da se neće ići u generalno smanjenje plata, već da će se to odnositi “na određen broj zaposlenih”.

“U pitanju je nesrazmjer primanja i treba naći dobar modalitet kako da se to regulišete. Na primjer, imate nekog ko je u nekom kabinetu, ko je sekretar ili savjetnik u odjeljenju, na radnom mjestu koje nije toliko dinamično, i oni imaju mnogo veću platu od vatrogasaca, koji ide na teren i spasava tuđe živote. Ključno je smanjiti privilegije već privilegovanih, a ljude koji rade pošteno ne dirati”, objasnio je on.

Najavljuje da će se ići u ozbiljne rezove pojedinih troškova.

“Za pretplate na mobilne telefone se izdvaja 100.000 KM, a mi ćemo u prvom rezu to smanjiti na 80.000 KM. Oko 170.000 KM se daje na fiksne telefone, i tu se ide na rezove”, precizirao je on.

Gradnja

Naglasio je da će imati potpuno drugačiji pristup sezoni gradnje, oblasti koja inače donosi značajne prihode u gradsku kasu.

“Napravićemo i potpuno drugačiji pristup privredi, koja je isto okosnica“, naveo je Stanivuković, piše Srpskainfo.

Ističe da je cilj da se oslobodi što više sredstva za razne projekte.

“Budžet je trenutno 90 odsto potrošački od čega 40 miliona ide na plate, ostalo na neke druge redovne potrebe i nakon svega, od ukupnog iznosa, nama ostane 10 odsto, za neke projekte i planove. Taj se procenat mora popeti na 20 odsto i to je naš cilj”, kategoričan je Stanivuković.

Ekonomski izazovi

Iz Gradske uprave poručuju da je Nacrt budžeta u finalnoj fazi pripreme, te da će uskoro biti predstavljen javnosti, odnosno dostavljen u skupštinsku proceduru na usvajanje.

“Treba naglasiti da će ovu godinu obilježiti veći ekonomski izazovi u odnosu na prethodnu. Naime, novo zaduženje će biti značajno manje, a moratorijum na otplatu kredita, koji je bio odobren u drugoj polovini 2020. godine, zbog pandemije izazvane virusom korona, ove godine nećemo moći da koristimo. Podsjećanja radi, prošle godine su emitovane obveznice nominalne vrijednosti 12 miliona KM, za finansiranje više kapitalnih projekata, a u ovoj godini ne možemo računati niti na moratorijum kod otplate kredita stare Toplane za koje je Grad garant, kao i  kod direktnih kredita Grada Banjaluka”, objasnili su u Gradskoj upravi.

Prihodi

Iz Gradske uprave poručuju da očekuju blagi oporavak prihoda u odnosu na prethodnu godinu, ali napominju da to neće biti dovoljno da se kompenzuje navedeno smanjenje zaduživanja i povećanje otplate kredita.

“Ovaj Nacrt budžeta se izrađuje i na pretpostavci da u narednom periodu neće biti uvedene antiepidemijske mjere potpunog zatvaranja, kao što je to bio slučaj prethodne godine. Takođe treba imati u vidu da ovaj budžet neće odražavati politike i ciljeve nove administracije u narednom periodu, već se donosi kako bi se što prije prevazišla ograničenja u privremenom finansiranju”, kazali su u Gradskoj upravi.