Bez dogovora nema ni Skupštine: Ilić okarakterisao Stanivukovićev potez kao krivično djelo

28.03.2022. | 15:25

Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, nije želio da predloži imenovanje upravnih odbora za pet gradskih ustanova a predsjednik Skupštine grada Mladen Ilić je takav potez okarakterisao kao „jednu vrstu krivičnog djela“.

Naime, na današnjem Kolegijumu većina u Skupštini grada i Stanivuković se nisu usaglasili oko dnevnog reda vanrednog zasjedanja gradskog parlamenta. Pošto nije postignut konsenzus ta vanredna sjednica koja je bila planirana za ovu sedmicu neće biti održana.

Predsjednik Skupštine grada Mladen Ilić je rekao da je povod sjednice imenovanje  upravnih odbora, ako nema toga nema ni Skupštine.

,,Direktori ustanova u kojima nisu imenovani upravni odbori su tražili da se održi vanredna sjednica, na kojoj bi bili imenovani članovi  upravnih odbora.  Ove tačke su nekoliko puta stavljane na dnevni red Skupština grada i povlačene. Danas smo se pokušali odgovoriti da ta pitanja kandidujemo na vanrednoj sjednici,  ali nismo uspjeli da postignemo konsenzus ,“ rekao je Ilić.

Naglasio je da  nedostatak upravnih odbora uveo je te ustanove u krizu. Radi se o Domu zdravlja, Banskom dvoru, Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, Centru za socijalni rad te CIDEA.

,,Te ustanove ne mogu da usvoje programe rada za ovu godinu niti izvještaje iz prethodne i ja ću u narednim danima  razgovarati sa direktorima i dogovorićemo dalje korake. Lično smatram da ulazak u ove procedure od strane predlagača, odnosno gradonačelnika jedna vrsta krivičnog djela,“ rekao je on.

Rekao je da je na današnjem Kolegijumu, čuo pojedine primjedbe na predložene kandidate upravnih odbora.

,,Čuli smo komentare da su predloženi pojedini ljudi, koji nisu adekvatni za tu poziciju. Sporan je između ostalih bio Dom zdravlja.  Možda je to i slučaj, ali problem je što se zbog eventualno jednog problematičnog  slučaja kočimo ostale četiri ustanove. Danas sam predložio da uklonimo sporno imenovanje i da za ostale ustanove predložimo imenovanja, ali tako nešto nije naišlo na podršku . Zato nije bilo uslova za zakazivanje sjednice ,“ naglasio je Ilić.

Ilić se osvrnuo i na tačke koje je kandidovao gradonačelnik Stanivuković.

,, Jedna od njih je informacija o trenutnoj situaciji u Domu „Rada Vranješević“. U Gradsku upravu je stigao jedna dopis iz Centra za socijalni rad, kao odgovor na situaciju koje su se tamo dešavale. Smatram da tako nešto nije dovoljno. Trebamo uključiti i resorno ministarstrvo i naravno Dom „Rada Vranješević“. Skupština o tom pitanju treba da donese određen zaključak, koji će reći kako mi možemo djelovati u ovoj situaciji, iako nismo nadležni za ovaj problem“, rekao je Ilić i objasnio da nije isključeno da se naredne sedmice organizuje  posebna sjednica o tom pitanju, koja bi zbog samih detalja bila zatvorena za javnost.

Stanivuković je insistirao da dio vanredne sjednice bude i prodaja hale Poslovne zone Ramići.

,,Već sedmicama se po medijima povlači pitanje Poslovne zone Ramići te planova za prodaju hale. To su ozbiljna politička pitanja i ona se ne mogu servirati na sjednicu Kolegijuma ili Skupštine grada. Otvoreni smo da razgovaramo o uslovima za raspisivanju licitacije,“  zaključio je on za Srpskainfo.