Banjaluka čeka lijepe vijesti! Mladenci se nadaju da će jesen donijeti velika svadbena veselja

28.07.2020. | 19:27

U Banjaluci već mjesecima nema velikih svadbi, ali vjenčanja ima, i to svakim danom sve više, dok oni mladenci koji žele slavlja sa više stotina zvanica, planiraju sklapanje braka za jesen, u nadi da će se do tada aktuelna epidemiološka situacija popraviti.

Pojavom virusa korona u Banjaluci je sve stalo, pa su u velikom broju otkazivana i vjenčanja, jer nisu bila moguća veća okupljanja građana, što isključuje velike svadbe. Termini su dobrim dijelom pomijerani za ljeto, s razmišljanjem da će se do tada situacija oko virusa korona rješiti. Iako se to nije desilo, zvanični podaci govore da mladenci i bez velikih slavlja ne odustaju od izgovaranja “sudbonosnog da”.

Načelnik Odjeljenja za opštu upravu Sanja Pavlović je potvrdila da se situacija dosta popravila u odnosu na početni period pojave virusa korona u Banjaluci. U martu je od 40 planirani vjenčanja održano 15.

“I dalje nema velikih svadbi, ali situacija je znatno bolja nego u martu mjesecu. Zakazan je i održan veliki broj vjenčanja. Tome je doprinijelo sigurno što je dozvoljen rad ugostiteljskih objekata tako da mladenci s najužim krugom gostiju, nakon sklapanja braka, imaju mogućnost da obilježe taj dan”, istakla je ona.

Rast broja vjenčanja

Napomenula je da je u junu sklopljen 71 brak dok je u julu već premašen taj broj. Do sada je sudbonosno “da” izgovorilo 72 mladenaca, pa u Gradskoj upravi očekuju da će do kraja mjeseca taj broj biti veći.

Pošto se vjenčanja u najvećem broju slučajeva održavaju vikendom, Pavlovićeva je rekla da su zbog povećanog broja posla često imali i dva organizovana tima, odbornika i matičara, koji su bili zaduženi za sklapanje brakova. Dodala je da je i za naredne mjesece intenzivirano zakazivanje venčanja.

“Imamo zakazana vjenčanja i za septembar, oktobar ili kasnije. To su većinom mladenci koji se nadaju da će biti u mogućnosti da organizuju veće svadbe, s nekoliko stotina zvanica”, navodi Sanja Pavlović. Boljoj situaciji se nada i mladenka iz Banjaluke koja planirala svadbu u oktobru.

” Mi smo svadbu zakazali deset dana prije početka epidemije, pa nam se u martu i aprilu činilo, a tako je izgledalo da smo jako srećni što smo u oktobru zakazali vjenčanje. U skladu s tim su trajale i pripreme svih ovih mjeseci, dok traje i kriza s koronom”, izjavila je ova Banjalučanka.

Dva scenarija

Dodala je da ona i njen budući suprug računaju da je sredina oktobra još daleko, te da im se trenutno ne isplati otkazivati svadbu već sve pripremaju kao da će biti slavlje sa 300 zvanica.

“Tako se i ponašamo, pa smo dio pozivnica uručili gostima s rečenicom: „pratimo epidemiološku situaciju, bićete obaviješteni ako ne bude moglo da bude slavlja”, objasnila je ona. Dodaje da je organizacija velikih slavlja ogroman stres, kad je normalna situacija, a sad pogotovo.

“U maju, kada je počeo da pada broj oboljelih, bili smo ubijeđeni da ćemo u oktobru moći normalno da ispunimo sve ono što smo isplanirli. Međutim, stanje iz jula i svaki dan sve veće brojke pokazuju da je to sad veliko pitanje. Iako nas svi prijatelji i rodbina ohrabruju da će sve biti u redu i da ćemo se veseliti zajedno, sve je manje izgleda. Toga smo svjesni i pripremljeni na dva scenarija. Trenutno živimo u velikoj neizvjesnosti, ali i nadi da će se smiriti ova situacija s virusom korona, pa da možemo normalno nastaviti sa životom”, objasnila je ona.

Otkazivanje

Precizirala je da drugi scenario znači otkazivanje svadbenog veselja.

“Ukoliko nam ne dozvole proslavu u Banjaluci, iako je sve čudno po tom pitanju, jer se u manjim mjestima svadbe održavaju bez problema, nećemo pomjerati svadbu nego ćemo otkazati. To znači da ćemo nas dvoje, s kumovima i roditeljima, obaviti upis u Gradskoj upravi i vjenčanje u crkvi. U tom slučaju ćemo organizovati neku manju proslavu, umjesto svadbe koju smo zakazali kako bi sve drage ljude pozvali da budu s nama na naš veliki dan”, istakla je ona.

Vjenčanja na otvorenom

Sanja Pavlović je rekla da je u prethodnom periodu najveći broj vjenčanja obavljen u „Galeriji“, a samo manji broj na drugim lokacijama.

“Imali smo četiri ili pet vjenčanja u ugostiteljskim objektima sa proslavama na otvorenom s manjim brojem zvanica, gdje su ljudi poštovali distancu”, rekla je ona i dodala da na tim proslavama broj zvanica nije bio veći od 50.

Statistika

Prema posljednjim informacijama iz Gradske uprave, u prvih šest mjeseci ove godine na području grada Banjaluka obavljeno je 325 vjenčanja, što je za 157 manje u odnosu na isti period prošle godine, kada su obavljena 482 vjenčanja. Glavni razlog smanjenja broja je pandemija virusa korona, piše Srpskainfo.

Oznake: Banjaluka, Mladenci