Banjaluka bogatija za još jedan javni prostor: Otvoren amfiteatar kod Pravnog fakulteta

30.07.2026. | 22:07 Dodaj BL Portal kao Google izvor

U Banjaluci je večeras otvoren novi amfiteatar kod Pravnog fakulteta, novo mjesto okupljanja sa više od 600 sjedećih mjesta.

Kako je gradonačelnik Draško Stanivuković poručio tom prilikom, Banja Luka je dobila još jedan savremen i funkcionalan javni prostor.

-Od mjesta koje je bilo specifično sada je potpuno novo. Mjesto je specifično iz dva razloga, prvo jer se nalazi pored prelijepe rijeke Vrbas i pored Univerziteta. Ovo je bilo mjesto gdje niko nije boravio, bio je prostor koji je čekao da se nešto desi. Drugo je jer su pojedini ljudi željeli da uzmu ovo mjesto i da naprave nešto što oni požele. Mi smo na vrijeme, kada je trebalo, počeli da gradimo ovaj amfitetar, odnosno prostor gdje se njeguje nauka i besjedništvo – rekao je gradonačelnik.

Istakao je kako je uvjeren da je ovaj prostor prepoznat na pravi način.

-Danas ovdje nemamo samo amfiteatar, imamo amfiteatar – park, što znači da imamo sve sadržaje: biciklističke staze, trim staze, dječiji park, mobilijar. Ovdje će se ptorezati i naša banjalučka riva. Na 15 hiljada kvadratnih metara smo dobili novi prostor, mjesto gdje će naši studenti da imaju najbolja predavanja, gdje će se njegovati nauka, umjetnost i kultura. Hvala Univerzitetu koji je ovo prihvatio. Ovdje ne dostaje još jedna stvar, a to je spomen-obilježje nastradalim sutdentima i profesorima Univerziteta dali svoj život za Republiku Srpsku, njega ćemo postaviti kroz 30-ak dana – istakao je Stanivuković.

Posebnu atmosferu na otvaranju upriličio je profesor Miloš Kovačević iz Beograda svojom besjednom, a nakon toga i predstava „Puškin. Slučaji“ u produkciji Ruskog teatra Beograd.

U pitanju je predstava koja publici donosi savremenu scensku interpretaciju odabranih djela Aleksandra Puškina kroz moderan pozorišni izraz i glumačku igru.

Novi amfiteatar predstavlja prostor namijenjen studentima, profesorima, mladima, porodicama, ali i svima koji žele da vrijeme provode na otvorenom u prijatnom i uređenom ambijentu.

Amfiteatar kod Pravnog fakulteta tako već od danas postaje prostor namijenjen različitim manifestacijama, koncertima, promocijama, javnim predavanjima i drugim sadržajima koji bi trebali dodatno da ožive ovaj dio grada.