Banjalučki maturanti “imaju riječ”: Štab dozvolio, škole se ograđuju od organizovanja zabava

20.05.2021. | 19:29

Iako je Republički štab za vandredne situacije donio odluku da je proslava matura širom Srpske moguća uz poštovanje epidemioloških mjera, banjalučke škole se ograđuju od organizovanja zabava, a odluku prepuštaju maturantima.

Kada je korona prošle godine “doputovala” u naše krajeve, donijela je sa sobom pun kofer promjena. Te promjene su ostavile traga i na završetak važnog poglavlja života mnogih, pa tako i banjalučkih maturanata. I dok su godinama unazad devojke pažljivo birale haljine, a momci po prvi put “uskakali” u odijela, te ponosno šetali Gospodskom ulicom, u posljednje dvije godine ta je tradicija prekinuta i zamijenjena druženjima u banjalučkim parkovima ili pored Vrbasa.

Ove godine proslava bi bila moguća uz okupljanje do 100 ljudi, ali banjalučke škole su skoro jednoglasno odustale od takve vrste proslave, a individualna okupljanja i druženja prepustili su na odluku učenicima završnih razreda.

Predsjednik Aktiva direktora srednjih škola Banjalučke regije, Ljuban Bajić, koji je ujedno direktor Građevinske škole, ističe da banjalučke ulice ove, baš kao i prethodne godine, neće biti obojene radošću elegantno obučenih maturanata.

“Organizovane proslave, nažalost, neće biti. Tako diktira epidemiološka situacija, a mi smo tu da slijedimo uputstva kako bismo dali doprinos borbi koja traje više od godinu dana. Učenicima prepuštamo da samostalno organizuju druženja, a kako će to uraditi ne znamo. Na nama je da ih uputimo u mjere zaštite i opreza i da ih zamolimo da postupaju u skladu s njima”, kazao je Bajić. Ističe da mu je žao zbog prisustva više sile pred kojom svi nemoćno stoje i čekaju bolja vremena, kojima se nadaju i buduće generacije maturanata.

“Svi smo prošli kroz ovo doba i svi se najviše sjećamo ekskurzija i maturskih proslava. Nažalost, već dvije generacije naših maturanata su oštećene; nisu imali putovanja, izlete, ekskurzije, pa ni mature. Ali to je viša sila, moramo biti svjesni situacije”, rekao je Bajić.

Nesavjesnost

Direktor Tehnološke škole, Dejan Čutura, ističe da su svi argumenti išli protiv organizovanja proslave mature, te da će još jedna generacija ove škole ostati uskraćena za svečani završetak važnog poglavlja života.

“Mi, direktori, imali smo nekoliko međusobnih konsultacija, ali smo svi zaključili da nismo u situaciji da bilo šta organizujemo. Djeca su na gubitku. Ja sam patio dugo što nisam imao matursko veče, jer sam odmah poslije škole bio prva generacija Vojske RS ’92. godine. Ipak, nakon toga, prvo kao profesor matematike, a zatim kao direktor, već 22 godine imam matursko veče. Nažalost, situacija s virusom korona mrsi konce već drugoj generaciji srednjoškolaca, pa tako da često pravim paralelu sa svojom ’92. godinom”, priča Čutura. Ipak, iako pokazuje razumijevanje maturantima u namjeri da samostalno organizuju svoje proslave, ističe da im iz pojedinih razloga ipak ne bi prepustio tu ulogu.

“Prizor koji su maturanti nedavno ostavili iza sebe, poslije jednog od druženja, nizvodno od hotela „Vrbas“, u meni je probudio razočarenje. Oni koji bi iza sebe trebali ostaviti pozitivan trag ostavili su ružnu sliku – mnogo razbacanog smeća. Nije dobro prepustiti djeci da sami organizuju proslavu, upravo iz tih razloga, ali s druge strane, mi smo nemoćni da bili šta uradimo po pitanju organizacije kada do juče nije bilo dozvoljeno okupljanje više od 30 ljudi. Ipak, ono što mogu da uradim je da apelujem na sve maturante da postupaju savjesno prema prirodi i prema svom gradu”, ističe Čutura. Na riječi prethodna dva sagovornika nadovezao se i direktor Medicinske škole, Mirko Jović, i izrazio žaljenje zbog situacije s kojom se već dvije generacije maturanata susreću. Dodaje da je nedavno okupljanje maturanata u dvorištu ove škole vjerovatno značilo njihovu proslavu završetka školovanja.

“To je nedoknadivi gubitak radosti, veselja i druženja. Cijelu godinu se odeljenje nije sastalo, zbog načina na koji se organizovala nastava. Nažalost, postaju u svom razredu stranci. To je cijena korone”, naveo je Jović. Za razliku od većine škola u Banjaluci, u kojima je jednoglasno odlučeno da proslave mature nema, u Muzičkoj školi su i dalje neodlučni.

“Mi imamo samo jedan razred maturanata, pa nismo još donijeli konačnu odluku povodom organizovanja mature. Nadam se da će više detalja biti poznato do kraja ove sedmice”, poručili su iz ove škole.

Osnovci

I nešto mlađi maturanti, na kojima je ove godine bila odluka koju srednju školu izabrati za nastavak školovanja, suočavaju se s posljedicama virusa korona.

Predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije, Miroslav Popržen, koji je ujedno i direktor OŠ “Sveti Sava”, naglašava da će svaka osnovna škola matursku proslavu organizovati na svoj način, u skladu s preporukama Instituta za javno zdravstvo.

“Preporuka je da se proslava organizuje na otvorenom prostoru, ali svaka će škola, u skladu sa svojim mogućnostima, kapacitetima i u dogovoru s roditeljima, organizovati ili ne organizovati maturske večeri. Uglavnom, biće ispoštovano pravilo da proslavama prisustvuje jedno odjeljenje”, kazao je on.

“TURISTI”

Maturanti pojedinih banjalučkih škola su već organizovali samostalne proslave, pa su tako građanima Banjaluke nedavno privukli pažnju veseli srednjoškolci u Parku “Mladen Stojanović”, koji su nosili neobičan natpis na majicama “Ovdje smo bili samo turisti”.

“Izašli smo u park kako bismo se družili i na svoj način obilježili završetak školovanja. S obzirom na to da nismo imali maturu, a ni ekskurziju, rodila se inspiracija za ovakvim natpisom na majicama”, rekla je tada maturantkinja Sonja za Srpskainfo.