Banjalučani se žalili na komšijsku parcelu, pa dobili oštar odgovor: Je li povremeno košenje jedino rješenje

18.06.2022. | 07:36

U blizini dječijeg igrališta i privatnih kuća u banjalučkoj ulici Crkvena na Laušu, na jednoj od parcela u vlasništvu Stambene zadruge Banjaluka, trava i korov narasli su do tri metra. Zato je, žaleći se na ovu neuređenu parcelu, BL portalu prije nekoliko dana pisao Zoran Benak. Trava je u međuvremenu pokošena, ali je ostalo pitanje da li je to jedino rješnje za ovakve i slične probleme u gradu.

“Na samo 20 metara haosa od trave i rastinja, nalazi se novopostavljeno dječije igralište. Sa jedne strane, djeci je obezbijeđeno da uživaju i igraju se, a sa druge strane postoji ozbiljna prijetnja od glodara, gmizavaca i ko zna čega još”, napisao je Benak u svom mejlu, naglasivši da se obraćao na nekoliko adresa gradskih odjeljenja, pa i kabinetu gradonačelnika Banjaluke, ali je, kako kaže, bilo uzalud.

Ipak, “kosci” su na teren izašli čim im je BL portal uputio zvanično pitanje o ovom problemu, pa su iz Odjeljenja za inspekcijske poslove Grada i Stambene zadruge poručili da je sporna površina sada uređena. Međutim, iz zadruge poručuju još nešto – “pojedinci  nemaju pametnija posla, nego da se stalno žale”.

Tako direkor Stambene zadruge, Milorad Madžarić, za BL portal ističe da je parcela sad pokošena, ali i da oni imaju problem sa pojednim stanovnicima koji žive u blizini.

,,Nisu to građani, nego nekoliko stanovnika koji ne znaju šta će od sebe. Mi smo to htjeli da tretiramo određenim hemijiskim sredstvima da korov ne raste, ali oni to nisu dozvolili, jer tuda šetaju pse. Nisu dali da se to tretira i onda je u jednom dijelu te parcele trava, normalno, narasla“, kaže Madžarić.

Ujedno tvrdi da se parcela redovno održava, kako ne bi bilo problema za okolne stanare.

Madžarić objašnjava da je Stambena zadruga bila  zadužena za gradnju objekata, ali postoje parcele na kojima zbog nekih problema nisu  riješeni dokumenti.  pa se i dalje vode na njima.

,,Nastojimo tamo gdje se vodimo kao vlasnici parcela na kojima se nalaze zgrade, da probleme održavanja rješavamo u dogovoru sa kućnim savjetom zgrade“, naglašava Madžarić i tvrdi da problema imaju samo sa pojedinim stanarima u ulici Crkvena.

Iz gradskog Odjelenja za inspekcijske poslove objašnjavaju da često zaprimaju ovakve vrste prijava i da po njima odmah postupaju.

“Vlasnicima ili korisnicima dvorišta nalažemo košenje i uređenje istih”, ističu iz  ovog Odjeljenja za BL portal.

Dodaju da su, ako vlasnici ili korisnici objekata ne održavaju zelene površine koje im pripadaju, propisane i novčane kazne.

Za fizičko lice novčana kazna je od 100 do 1000 KM,  za pravno od 500 do 7000 KM,  a za odgovorno lice u pravnom subjektu novčana kazna je od 200 do 1800KM. U slučaju ovog prekrašaja, samostalni preduzetnik platiće od 200 do 1000 maraka.

Željka Pavlović, BL portal