Banjalučani “podijeljeni”: Oglasili se iz Inspektorata o “cvjetanju” Vrbasa i kvalitetu vode

15.07.2025. | 20:58

– Vrbas je “procvjetao”. Redovnom kontrolom vodotoka, uzvodno od vodozahvata u Novoseliji, ekipa banjalučkog “Vodovoda” uočila je promjenu boje u akumulacionom jezeru Bočac, a iz Inspektorata Republike Srpske potvrđuju da je voda ispravna za piće.

Prizori tamnih mrlja i sluzavih nakupina u Vrbasu ne brinu Banjalučane, jer je riječ o prirodnoj pojavi, tačnije prekomjernom cvijetanju algi. Oni skeptični ipak se odlučuju za flaširanu vodu.

Laboratorijskim ispitivanjima potvrđeno je da nije došlo do degradacije kvaliteta sirove vode i da nema promjena u vrijednostima parametara kvaliteta vode za piće.

“Dolazi do hiperprodukcije algine mase zbog temperaturnih režima. Onda dolazi do pojave cvjetanja koja se ogleda tako da zelena voda postaje tamno crvena ili smeđa. Nikakvog razloga nema za paniku, kvalitet vode u vodozahvatu je ustaljenog kvaliteta”, istakla je Miljana Miljanović, direktor Sektora kvalitata vode i ekologije u “Vodovodu” Banjaluka.

Vodu iz Vrbasa svakodnevno kontroliše Republički inspektorat. I posljednji rezultati pokazuju da je voda ispravna za piće.

“S obzirom da je tok od akumulacionog jezera do Novoselije gdje se uzimaju uzorci sirove vode, koja dalje služi za vodu za piće udaljenosti nekih 20ak kilometara ovdje imamo pojavu koja se zove autokorekcija, odnosno samoprečišćavanje. U tom dijelu od 20 kilometara voda se sama prečisti gdje dobijemo dobar kvalitet vode”, rekao je Slaviša Vukojević, glavni republički inpektor za hranu, prenosi RTRS.

Iako je riječ o hiperprodukciji algi koje ne zagađuju vodu, ova pojava može imati negativne posljedice po eko sistem.

“Najviše se diže panika u ljetnom periodu. To je jedna pojava koja je sasvim prirodna. Generalno, ni jedno cvjetanje nije dobro jer dovodi do promjena u ekosistemu. Preko dana su jako visoke koncentracije kiseonika, noću dolazi do anokcije što može da izazove pomor ribe i niz negativnih posljedica po eko sistem”, rekla je Svjetlana Lolić, profesor mikrobiologije na Prirodno – matematičkom fakultetu Univetziteta u Banjaluci.

Vodna inspekcija zajedno sa Vodovodom, iz predostrožnosti, pojačaće kontrolu kvaliteta vode, posebno biološke analize.