Održana 63. sjednica Vlade Republike Srpske

19.03.2020. | 20:20

Vlada Republike Srpske donijela je danas, na 63. sjednici, u Banjaluci, Odluku o zabrani izazivanja panike i nereda za vrijeme vanredne situacije na teritoriji Republike Srpske.

Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o proglašenju vanredne situacije za teritoriju Republike Srpske zbog epidemiološke situacije u Republici Srpskoj usljed korona virusa 2019-nCoV, broj: 04/1-012-2-792/20 od 16. marta 2020. godine.

Za vrijeme trajanja vanredne situacije zabranjuje se iznošenje ili prenošenje lažnih vijesti ili tvrđenja kojima se izaziva panika ili teže narušava javni red ili mir ili onemogućava ili značajnije ometa sprovođenje odluka i mjera državnih organa i organizacija koja vrše javna ovlašćenja.

Zabrana se odnosi i na radnje učinjene putem sredstava javnog informisanja, društvenih mreža ili drugih sličnih sredstava.

Fizičko lice koje postupi suprotno zabrani iz ove odluke, kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 1.000 KM do 3.000 KM.

Pravno lice koje postupi suprotno zabrani iz ove odluke, kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 3.000 KM do 9.000 KM.

Odgovorno lice u pravnom licu koje postupi suprotno zabrani iz ove odluke, kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 1.000 KM do 3.000 KM.

Za sprovođenje ove odluke zadužuje se Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike
Srpske.

Ova odluka stupa na snagu danom donošenja, a objaviće se u “Službenom glasniku Republike Srpske”.

Vlada Republike Srpske prihvatila je Informaciju o potrebi produženja roka za podnošenje poreskih prijava.
Vlada Republike Srpske je saglasna da se rok za podnošenje poreskih prijava za 2019. godinu (godišnja poreska prijava za porez na dobit, godišnja poreska prijava za porez na dohodak i godišnja poreska prijava za doprinose nosioca porodičnih poljoprivrednih gazdinstava) produži do 30.04.2020. godine.

Vlada Republike Srpske je saglasna da se rok za podnošenje poreskih prijava za 2020. godinu (poreska prijava za komunalnu taksu, poreska prijava za posebnu republičku taksu za preduzetnike i poreska prijava za registrovano oružje) produži do 30.04.2020. godine.

Imajući u vidu situaciju u vezi s pandemijom korona virusa, te da je Vlada Republike Srpske 16.03.2020. godine proglasila vanrednu situaciju koja podrazumijeva niz mjera i restrikcija s ciljem spriječavanja širenja zaraze, Ministarstvo finansija smatra da bi, u takvoj situaciji, bilo opravdano i cjelishodno produžiti rokove za podnošenje navedenih poreskih prijava. Naime, postojeći rok ističe 31. marta i prema dosadašnjoj praksi i navikama poreskih obveznika da poreske prijave podnose pred istek roka, opravdano je očekivati da će se na prijemnim šalterima Poreske uprave stvarati gužva što bi moglo pogoršati epidemiološku situaciju u Republici Srpskoj.

Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o visokom obrazovanju.
Ovim zakonom uređuju se: ciljevi i principi visokog obrazovanja u Republici Srpskoj, nivoi i vrste visokog obrazovanja, osnivanje, organizacija i rad visokoškolskih ustanova, opšta načela u oblasti obezbjeđenja kvaliteta u visokom obrazovanju, obrazovna, naučnoistraživačka i umjetnička djelatnost visokoškolskih ustanova, prava i obaveze akademskog osoblja i studenata, tijela u oblasti visokog obrazovanja, finansiranje visokoškolskih ustanova, kao i druga pitanja od značaja za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja.
Razlog za donošenje novog Zakona o visokom obrazovanju je posljedica neophodnog usklađivanja domaćeg sistema visokog obrazovanja sa promjenama u evropskom prostoru visokog obrazovanja koje su, u periodu od usvajanja važećeg Zakona iz 2010. godine, bile brojne, heterogene i kontinuirane.
Tokom primjene važećeg Zakona pokazalo se da određena zakonska rješenja treba preciznije ili jasnije ili na drugačiji način urediti. Tako se, na primjer, pokazalo da postupak akreditacije, koji je važećim Zakonom propisan kao neobavezan, treba propisati kao obavezu svim visokoškolskim ustanovama, kako bi se obezbijedila veća prepoznatljivost, prohodnost, uporedivost i kvalitet domaćih visokoškolskih kvalifikacija van granica Republike i BiH.
Propisivanjem akreditacije kao obavezne Republika je svoj sistem visokog obrazovanja uskladila sa vodećim tendencijama u zemljama članicama evropskog prostora visokog obrazovanja.

Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o obzebjeđenju kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srpske.
Ovim zakonom uređuje se obezbjeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju, postupci početne akreditacije, akreditacije, tematskog vrednovanja i vanjske nezavisne periodične procjene unutrašnjeg sistema obezbjeđenja kvaliteta, te status, djelatnost, organizacija i finansiranje Agencije za visoko obrazovanje Republike Srpske.
Budući da ulaganje u kvalitet visokog obrazovanja predstavlja temelj razvoja društva svih zemalja u razvoju, ova oblast predstavlja jedan od najvažnijih strateških ciljeva Republike Srpske. Obrazovanje na svim nivoima, u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine, izvorna je nadležnost Republike Srpske. Osnovni ciljevi Zakona usmjereni su ka uspostavljanju kulture kvaliteta u visokom obrazovanju, a to dugoročno obezbjeđuje jedini siguran put razvoja visokog obrazovanja Republike Srpske.

Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku.
S obzirom na činjenicu da je u periodu nakon donošenja Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku donesen Krivični zakonik Republike Srpske, Zakon o izvršenju krivičnih i prekršajnih sankcija Republike Srpske, Zakon o javnim tužilaštvima Republike Srpske, Zakon o krivičnom postupku Republike Srpske, te Zakon o policiji i unutrašnjim poslovima, pri čemu je došlo do suštinske izmjene i u smislu i sadržaju pojedinih odredaba, te novih terminoloških odrednica, bilo je neophodno uskladiti odredbe Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku sa odgovarajućim odredbama Krivičnog zakonika Republike Srpske, Zakona o krivičnom postupku Republike Srpske i Zakona o izvršenju krivičnih i prekršajnih sankcija Republike Srpske, te se iz tog razloga pristupilo izradi ovog zakona.

Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskim taksama.
Odredbama ovo zakona, između ostalog, predviđeno je da se sudske takse ukidaju za podnesak kojim se traži uvjerenje i sudske takse za izdato uvjerenje, kao i sudske takse za podnesak kojim se traži izdavanje jedinstvenog pristupnog koda i sudske takse za izdati jedinstveni pristupni kod.
Izmjenama i dopunama pristupilo se u skladu sa načelima poreskog sistema iz Zakona o poreskom sistemu Republike Srpske, kako bi se uticalo na poboljšanje poslovnog okruženja, povećanje ekonomske aktivnosti i razvijanje konkurentnosti privrede Republike Srpske.
Propisuje se visina sudske takse za vršenje rezervacije poslovnog imena poslovnog subjekta u skladu sa članom 9. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o registraciji poslovnih subjekata u Republici Srpskoj.
Izmjenama i dopunama Zakona o registraciji poslovnih subjekata u Republici Srpskoj, osnivači odnosno članovi uprave prilikom osnivanja novog poslovnog subjekta odnosno njegove promjene, mogu da kod nadležnog registarskog suda rezevišu poslovno ime pod kojim žele da osnuju poslovni subjekat, te se propisuje visina sudske takse, koja odgovara visini troškova rada postupajućih lica u određenom postupku i ostalih troškova pružanja usluge prema fizičkim i pravnim licima prilikom rezervacije poslovnog imena.
Pored navedenog, ovim zakonom se oslobađaju plaćanje sudske takse na podneske i sve odluke u postupcima koje vode korisnici besplatne pravne pomoći i na podneske i sve odluke u postupcima koje vode lica radi zaštite prava na suđenje u razumnom roku.
Vlada Republike Srpske utvrdila je Nacrt zakona o upravnoj inspekciji.
Ovim zakonom uređuje se organizacija i nadležnost Upravne inspekcije u Republici Srpskoj, način rada, ovlašćenja, uslovi za obavljanje poslova, prava, obaveze i odgovornost upravnog inspektora, način i postupak vršenja inspekcijskog nadzora, kao i druga pitanja od značaja za obavljanje inspekcijskog nadzora.
Razlozi za donošenje Zakona o upravnoj inspekciji sadržani su u potrebi da se preciziraju i otklone nejasnoće pojedinih zakonskih rješenja, koje su uočene tokom primjene važećeg Zakona. Nacrtom Zakona o upravnoj inspekciji predlažu se nova rješenja, kojim bi se obezbijedila cjelovitost u obavljanju poslova uprave, nadzor nad radom republičkih organa uprave i nosioca javnih ovlašćenja, zaštita i garantovanje položaja tih organa u vršenju poslova uprave i obezbjeđenja zakonitosti, blagovremenosti i efikasnosti obavljanja poslova uprave.

 

Izvor:(Vlada RS)