Nova pravila izbacuju BiH iz Savjeta Evrope?

26.10.2019. | 09:33

BiH ima rok do januara iduće godine da imenuje delegaciju u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope jer joj neće biti pružena nova šansa, a mogla bi se naći u još većim problemima.

BiH ove godine nije imenovala tu desetočlanu delegaciju u roku od šest mjeseci nakon opštih izbora, zbog čega i nije učestvovala u njihovom radu, a ključni razlog je neformiranje vlasti te blokada Parlamenta BiH koji treba da imenuje tu delegaciju.

Iako nije učestvovala u radu Parlamentarne skupštine, jer je prokockala i junski rok kojoj joj je naknadno dat, na ime članarine iskeširano je više stotina hiljada maraka iz budžeta BiH, a takvi troškovi mogli bi biti i iduće godine, ako do novog zasjedanja ne dostavi imena predstavnika.

– Još jedna prilika za BiH da podnese prijedlog za imenovanje delegacije biće u januaru. Ako ta šansa bude propuštena, biće propuštena i cijela 2020. godina – izjavio je šef Kancelarije Savjeta Evrope u BiH Drahoslav Štefanek, uz očekivanje da ova prilika neće biti propuštena.

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta BiH Nikola Špirić u petak je u Strazburu razgovarao sa izvjestiocem Savjeta Evrope za BiH Tinijem Koksom, koji je upozorio na moguće posljedice zbog činjenice da Parlament BiH nije izabrao članove delegacije. Koks je naglasio da su na snazi nova pravila, prema kojima zemlje članice treba da budu zastupljene i na parlamentarnom i na ministarskom nivou.

– Ako to nije slučaj, države mogu dovesti u pitanje članstvo u Savjetu Evrope – rekao je Koks i dodao da bi svi vodeći političari u BiH trebalo da budu svjesni tog rizika.

Ocjenjujući da BiH plaća cijenu unutrašnjeg političkog inata i igara u kojima se ne traže rješenja, već krivci, Špirić podsjetio je da BiH godinu nakon izbora, nije izabrala novi Savjet ministara, ni novu Vladu federacije i vlade u nekoliko kantona. Nijedna vodeća partija u BiH nema, kako je rekao, dilemu o potrebi izbora delegacije BiH u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, koja se doživljava kao predulaz za EU.

– Zbog zastoja u izboru novog Savjeta ministara nisu ispunjeni zakonski i poslovnički uslovi za izbor delegacije. Zastoj je loša vijest za sve. Nadam se će BiH što je moguće brže prevazići unutrašnje političke slabosti i kroz dijalog i konsenzus naći održiva unutrašnja rješenja, nastaviti učešće u radu svih institucija Savjeta Evrope, te ubrzati put ka članstvu u EU – istakao je Špirić.

Potreba imenovanja delegacije ispred BiH bila je jedna od ključnih tema o kojoj je bilo riječi na marginama Evropske konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Savjeta Evrope na kojoj su, osim Špirića, učestvuje i zamjenica predsjedavajućih Predstavničkog doma Parlamenta BiH Borjana Krišto (HDZ BiH).

Ministar inostranih poslova BiH u tehničkom mandatu Igor Crnadak nije odgovarao na pozive, a ranije je istakao da je BiH poslala lošu sliku o kredibilnosti i sposobnosti da ispunjava međunarodne obaveze.

Računi će rasti

Bivša članica delegacije Parlamenta BiH u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Milica Marković (SNSD) ocijenila je da Savjet Evrope drži BiH pod ozbiljnom lupom, kao i ostale zemlje.

– Na ime članstva je utrošen značajan novac, a bez ikakvog efekata. Od izbora je prošla godina, nije formirana vlast na nivou BiH, a ako se tako i nastavi ne može se očekivati da ni na januarskom zasjedanju BiH ima svoju delegaciju – rekla je Markovićeva za “Glas Srpske”.

Upozorila je da će, u tom slučaju, obaveze BiH kao članice i dalje teći, a to znači i izdvajanje novca za članstvo jer nije suspendovana niti otkazala članstvo u Savjetu Evrope već samo “paralizovala”.

 

Izvor.(Glas Srpske)