Nova istraga u slučaju „Dobrovoljačka“ vraća nadu porodicama stradalih

07.05.2020. | 10:38

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Milorad Kojić potvrdio je za “Glas Srpske” da je u toku nova istraga o zločinu nad pripadnicima bivše JNA, počinjenom početkom maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

Kojić je potvrdio da je Centar postupajućem tužiocu ustupio obimnu dokumentaciju o ovom zločinu. On kaže da su zločin u Dobrovoljačkoj ulici vidjeli svi osim bivšeg tužioca Tužilaštva BiH Džuda Romana.

– Upoznati smo da je nova istraga u toku i iskreno se nadam da će ovaj put dobiti sudski epilog i da će sve odgovorne za ubijanje vojnika, oficira i civilnih lica na službi u JNA konačno stići ruka pravde – kaže Kojić.

Podsjećamo, bivši tužilac Tužilaštva BiH Džud Romano 17. januara 2012. godine donio je naredbu o obustavljanju istrage u ovom predmetu, a tužilaštvo je poslije toga punih šest godina odbijalo da se izjasni o pritužbi podnesenoj protiv te njegove naredbe. Pritužbu je 28. januara 2012. godine podnio banjalučki advokat Milan Romanić, ali uprkos urgencijama koje je slao nije dobijao nikakav odgovor.

On je u aprilu 2017. godine u ime Bogdane Tomović, majke ubijenog vojnika JNA Zdravka Tomovića i Gordane Gvozdenović, sestre ubijenog oficira Obrada Gvozdenovića, podnio apelaciju Ustavnom sudu BiH zbog kršenja njihovih prava. Ustavni sud je 17. januara 2018. godine, tačno šest godina nakon što je tužilac Romano donio šokantnu naredbu o obustavljanju istrage, prihvatio apelaciju i utvrdio da je povrijeđeno pravo na zabranu podvrgavanja nehumanom postupku. Presudom je Tužilaštvu BiH naloženo da “bez daljih odgađanja preduzme mjere s ciljem odlučivanja o pritužbama apelantica protiv naredbe o obustavljanju istrage” te da “u roku od tri mjeseca obavijesti Ustavni sud o preduzetim mjerama”.

Uprkos tome, Tužilaštvo BiH oglušilo se o presudu, zbog čega je Romanić prije tačno dvije godine, 7. maja 2018. godine, Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo podnio krivičnu prijavu protiv v.d. glavnog tužioca BiH Gordane Tadić zbog krivičnog djela “neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH”. Ta krivična prijava stoji u ladici kantonalnog tužilaštva, a Tužilaštvo BiH je tek 20. novembra 2018. godine donijelo odluku o stavljanju van snage ranije naredbe o obustavljanju istrage u predmetu “Dobrovoljačka”.

Milan Romanić kaže da je od Tužilaštva BiH tek 21. novembra 2018. godine dobio obavještenje da je donesena odluka po pritužbi koju je podnio u ime Bogdane Tomović i Gordane Gvozdenović.

– U tom obavještenju je navedeno da je doneseno rješenje kojim su pritužbe usvojene u odnosu na osumnjičenike Ejupa Ganića, Hasana Efendića, Zaima Backovića, Jusufa Pušinu i Emina Švrakića te da je naredba o obustavljanju istrage stavljena van snage i naređeno ponovno otvaranje istrage. Poslije toga nisam više imao nikakvu komunikaciju sa tužilaštvom i ne znam ni u kojoj fazi je istraga, ni šta je preduzelo tužilaštvo – kaže Romanić, dodajući da ne zna ni šta je kantonalno tužilaštvo preduzelo po njegovoj krivičnoj prijavi protiv v.d. glavnog tužioca BiH Gordane Tadić.

Napad

U napadu muslimanskih paravojnih formacija na kolone tadašnje JNA 2. i 3. maja 1992. godine u Sarajevu ubijena su 42 pripadnika JNA, 71 ranjen, a zarobljeno 207 vojnika i oficira.

 

Izvor:(Glas Srpske / Darko Momić)