Iz rizičnih država u BiH stiglo 280.000 osoba

06.02.2020. | 11:16

SARAJEVO – U BiH je lani iz zemalja visokog migracionog rizika ušlo 280.000 ljudi, pokazuju najnoviji podaci iz Granične policije BiH.

Graničari su protekle dvije godine imali pune ruke posla od kada se BiH našla na migrantskoj ruti i postala jedna od ključnih tranzitnih zemalja preko koje migranti iz zemalja zahvaćenih ratom, ali i drugim problemima nastoje da se domognu tla EU.

To je vidljivo i iz njihovih bilježaka u 2019. godinu, a podaci su sumirani u prvoj verziji izvještaja o radu Granične policije BiH.

– Evidentirani broj ulazaka preko granice i izlazaka iz BiH lica iz zemalja visokog migracijskog rizika iznosi 536.583 lica, što je povećanje za 90.457 u odnosu na 2018. godinu. U BiH je ušlo 279.515, a izašlo 257.068 državljana zemalja visokog migracijskog rizika, što predstavlja pozitivnu razliku od 22.447. Najveća razlika ulaz/izlaz evidentirana je kod državljana Turske (9.654), Kine (7.135), Albanije (4.558) i Indije (837) – navedeno je u izvještaju.

U ilegalnom prelasku granice otkriveno je 5.859 lica, što je više za 30 odsto u odnosu na 2018. godinu. Od ukupnog broja, 921 lice je otkriveno prilikom ilegalnog ulaska u BiH, dok je prilikom ilegalnog izlaska iz BiH otkriveno 4.938 lica.

– Na graničnim prelazima otkriveno je 440 lica, a izvan prelaza 5.419 – otkrili su graničari u presjeku prošlogodišnjeg rada te institucije.

U ilegalnom prelasku otkriveno je najviše državljana Pakistana, Iraka, Avganistana, Sirije, Irana, Maroka, Bangladeša, Alžira, slijede ih osobe iz Turske, Palestine, Libije, Sudana, SAD, dok je za određen dio porijeklo nepoznato.

Evidentiran je ukupno 1.431 strani državljanin koji je deportovan iz BiH ili je samostalno napustio BiH u roku ostavljenom za dobrovoljno napuštanje, što je nešto manje u odnosu na godinu ranije. Najveći broj lica su državljani Turske, susjednih zemalja, Iraka, Irana, Alžira.

Nadležnim organima predato je 4.508 stranih državljana, za 41,45 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, kada je predato 3.187 osoba. Službi za poslove sa strancima BiH predato je 4.144 lica, Upravi za indirektno oporezivanje tri i ostalim organima 361 lice.

U Graničnoj policiji su ponovo upozorili da je trend rasta migracijskog pritiska na granicu BiH nastavljen tokom 2019. godine i da relevantni pokazatelji upućuju da je ilegalna migracija sada usmjerena rutama koje vode preko teritorije BiH.

Podsjetili su da su lani preduzimali pojačane redovne i vanredne mjere u skladu sa planom vanrednog angažovanja policijskih službenika i opreme u zonama svoje odgovornosti jedinica koje su izložene jačem migracijskom pritisku. Na određene dijelove granice zbog visokog stepena rizika vršena je preraspodjela službenika iz drugih organizacionih jedinica, povećavana je prisutnost u graničnom pojasu i korišćenje materijalno-tehničkih sredstava, ali i dalje, kako su naglasili, muku muče zbog većeg broja migranata i ilegalnih pokušaja prelaska granice.

Uslovi rada

U Graničnoj policiji BiH požalili su se na probleme sa kojima se susreću, a na vrhu ljestvice su loša infrastruktura na prelazima, neadekvatni smještajni kapaciteti i nedostatak službenika, što otežava efikasno izvršavanje poslova iz nadležnosti.

– Nedostaje i oprema koja se koristi za otkrivanje ilegalnih migranata i nedozvoljenih predmeta u prevoznim sredstvima. Dijelovi kopnene granice između prelaza, koji su posebno ugroženi s aspekta ilegalnih migracija, krijumčarenja ljudi i robe, nisu adekvatno “pokriveni” tehničkom opremom – upozorili su u Graničnoj policiji.

 

Izvor: Glas Srpske / Autor: Vedrana Kulaga