Incka u smjeni Dodika koči jedna stvar: Vraća li se vrijeme bonskih ovlaštenja u BiH?

28.02.2020. | 22:39

Dan nakon što je visoki predstavnik u BiH Valentin Incko zaprijetio Miloradu Dodiku i poslanicima Narodne skupštine RS bonskim ovlaštenjima, Dodik je na konferenciji za novinare izjavio da u Srpskoj ne postoji nikakav plan za otcepljenje od BiH i da od sankcija OHR neće biti ništa.

Dok u opoziciji sve smatraju dogovorenom igrom vlasti u RS i međunarodne zajednice, Incko je poslije mnogo godina iz ladice izvadio mogućnost kažnjavanja zvaničnika, tzv. bonska ovlaštenja. Njima su u bliskoj prošlosti smjenjivani zvaničnici u RS, oduzimana im građanska i politička prava, zamrzavana imovina, nametani zakoni i odluke…

Ovaj put Incko nije precizirao na šta konktretno misli, ali je izjavio da su Dodik i NSRS „prešli crvenu liniju“ nepriznavanjem odluke Ustavnog suda BiH o poljoprivrednom zemljištu i dodao da je spreman da reaguje, ali da to ne bi uradio bez Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira (PIK).

https://www.facebook.com/portalBL/posts/10156628018252471?__xts__[0]=68.ARANWp0lLRd7BzDQtzAd5VIfjHdzhHN64gO1jbHAeXrsCqyQINQNt5jjoSO4TFw9N0WnwuYRzzpoCraeCZjJ1jURKfpuB_2AC35lYUbjAQw3aDP9BuUPpP34LmXU4KEvhUDrxbuYOKDxFCmKipx8p5zK0OjsbhN9gspGprxKweA7W3wggJmQTnCTWgnCr_mpLIMlZmhncbwqWCwH09TtSBzOzX9fqZYkw8ms7QnR64rkiW8JxkBlfWhCrEPjiDzg0SJnqIaO7ge3VKm1UzJvQ1qS6ULUPpkuDCYr1aqDC40m1c7fYnFbcFbsRUgl3PLejSC_4GCxQUdm6A3nigwV&__tn__=-R

 

Incko je za Al Džaziru Balkan rekao da su države tzv. Kvinte uvijek bile za korišćenje bonskih ovlaštenja, koja daju velika ovlaštenja visokom predstavniku, ali i druge, ako ništa drugo ne bi pomoglo.

– Bakir Izetbegović je rekao da prvo treba da reaguje Tužilašvo BiH, a znamo ko je predložio ovih osam zaključaka u NSRS, znamo ko je bio prisutan. Krajnje bi bilo vrijeme da domaće institucije urade svoj posao, a ako neće, onda uvijek postoji mogućnost da u međunarodnoj zajednici nađemo zajednički jezik – rekao je Incko.

Članice Upravnog odbora PIK su Francuska, Italija, Japan, Kanada, Njemačka, Rusija, SAD, Velika Britanija, Predsjedništvo EU, Evropska komisija i Organizacija islamske konferencije koju predstavlja Turska.

Kancelariju visokog predstavnika pitali smo, između ostalog, koje su konkretno države za korištenje bonskih ovlaštenja i da li postoji potreba da se sankcije primjene i prema nekim političarima u FBiH, ali odgovor za sada nismo dobili. Kako saznajemo, Incko može da reaguje i bez stava PIK, ali očigledno da to ne želi, jer nije siguran kakav je odnos snaga međunarodne zajednice u BiH, ni da li bi njegove odluke bile primjenjive.

– Teško je očekivati da Incko smijeni nekog od visokih zvaničnika RS jer OHR više nema mehanizam i silu kojima bi proveo tu odluku. Međutim, postoji bojazan da bi Incko mogao da smijeni nekog od nižerangiranih srpskih zvaničnika u Sarajevu, kao što su predsjednici ili direktori nekih institucija poput VSTS ili CIK BiH koji su nedavno bili na sastanku, koji je u Istočnom Sarajevu sazvao Milorad Dodik. Njihova eventualna smjena bila bi poruka šta čeka svakoga ko je blizak Dodiku i da on ne može da ih zaštiti. Sve dolazi u trenutku kada SDA traži ostavku Milana Tegeltije i zajedno sa SDS i PDP glasa za zakon o prestanku mandata članovima VSTS – tvrdi izvor Srpskainfo iz vladajućih krugova u Srpskoj.

Stručnjak za međunarodne odnose Željko Budimir smatra da je vrijeme bonskih nametanja prošlo i da bi to ozbiljno destabilizovalo ionako kriznu situaciju u BiH.

– Mislim da oni u ovom trenutku nisu spremni da primijene ovlaštenja koja su i ranije destabilizovala situaciju i dovela do onoga što sada imamo u BiH – da jedna strana u BiH, a to su sarajevske političke elite, očekuje da strani faktor radi u njihovom interesu – kaže Budimir za Srpskainfo.

Može li se, makar po ponašanju zapadnih ambasadora, naslutiti kakav je trenutno odnos snaga međunarodne zajednice u BiH?

– Možemo reći da jedinstvo postoji samo kod nekih zapadnih ambasadora, prije svega Amerike i Velike Britanije. Ostali pokušavaju da vode neku nijansiraniju politiku kada je u pitanu kriza u BiH, koja je proizvedena djelovanjem Ustavnog suda. Više ne postoji jedinstvo, nema ga ni u zemljama EU. Niko više ne gleda isto na situaciju u BiH. Naprosto, devedesete godine i unipolarni momenat su prošlost – zaključuje Budimir.

Srpski član Predsjedništva BiH i lider SNSD Milorad Dodik izjavio je da visoki predstavnik Valentin Incko napada i urušava ustavni poredak i osnovne slobode ljudi u BiH, te da ima dvostruke aršine.
– Incko čuje samo šta mi kažemo, a ne čuje kada oni kažu da će uzeti oružje i izazvati rat. Umjesto da poziva na dogovor i pita zašto smo nezadovljni odlukama Ustavnog suda BiH, on prijeti da će disciplinovati Srpsku. To ne može – ocijenio je Dodik.

Za Incka je rekao da je „plaćenik međunarodnog faktora koji pokušava da se dodvori Amerikancima kao što je Metju Palmer, koji prijeti“.

– Incko se pokazao kao izvršilac muslimanske politike u Sarajevu i Srbi nemaju povjerenja u visokog predstavnika. Visoki predstavnik se pokazao kao zlotvor prema srpskom narodu i prema Dejtonskom sporazumu, promijenio je mimo volje srpskog naroda i mimo procedura mnoge zakone i izvršio značajnu centralizaciju – rekao je Dodik.

Crnadak: Očekujem povlačenje SNSD

Potpredsjednik PDP i bivši ministar spoljnih poslova BiH Igor Crnadak kaže da je u ovom trenutku vrlo teško procijeniti šta će se dalje dešavati i da li će ponovo PIK imati saglasnost unutar sebe da potegne za bonskim ovlaštenjima.

– S jedne strane, postoji vrlo oštra retorika u zajedničkoj izjavi zemalja Kvinte, i to ne na nivou ambasadora, nego direktno u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Njemačke. Međutim, nakon izjave Dodika da nema ništa od bonskih ovlaštenja i da je to stvar prošlosti, meni to liči na dogovor vlasti u Banjaluci i stranaca po poznatom principu: “pustite nas da pričamo, ovo nam je izborna godina i treba nam za glasove, a mi ništa nećemo uraditi što se vama ne sviđa”. Tako da ja ne očekujem nikakve velike zahvate stranaca, nego jedno zatezanje i na kraju povlačenje SNSD kao što je bilo i 2011. i 2015. i svaki drugi put kada su stvarali krizu – kaže Crnadak.

Da li u zaključcima NSRS i u izjavama Milorada Dodika ima razloga za korištenje bonskih ovlaštenja?

– Ne znam. Mi smo podržali zaključke koje je vlast predložila, oni su na snazi. Vidjećemo šta će se dalje dešavati – kaže Crnadak za Srpskainfo.

 

Izvor:(SrpskaInfo)