U Hrvatskoj od ponedjeljka kreće druga faza popuštanja mjera: Sa radom počinju frizeri, kozmetičari, kafići i sve ostale uslužne djelatnosti

30.04.2020. | 10:01

Prva faza popuštanja mjera zasad je relativno prihvatljiva, osim povremenih gužvi u javnom prijevozu u Zagrebu. U ponedjeljak 4. maja u Hrvatskoj počinje druga faza popuštanja u kojoj će se zdravstveni sistem ponovno otvoriti za pacijente, kao i privatne ordinacije.

S radom ponovno počinju i frizeri, kozmetičari i sve ostale uslužne djelatnosti u kojima se ostvaruje bliski kontakt s klijentima. Baš je zato jako važno da se nastavimo pridržavati protuepidemijskih uputa o držanju međusobnog razmaka i dezinfikovanju, a preporuka je da se u zatvorenim prostorima nose maske. Zanemarimo li ih, može se lako dogoditi novi prodor virusa i veći broj oboljelih, a to će onda značiti korak unazad u zasad vrlo uspješnoj borbi protiv zaraze.

Nije pitanje samo broja novooboljelih, nego i trendova. Svakom oboljelom uzima se anamneza da bi se otkrilo gdje se zarazio pa, ako to bude u vezi s nekom djelatnosti za koju smo popustili mjere, ozbiljno ćemo razmotriti da se tu opet vrate strože mjere – kaže doc. dr. sc. Krunoslav Capak.

Precizno naručivanje

Pacijenti kojima je termin tokom marta i aprila otkazan biće obaviješteni telefonom ili SMS porukom o novom terminu, s tim da će se slučajevi procjenjivati i prednošće se dati hitnijima. Moraće se što preciznije naručivati kako se nipošto ne bi stvarale gužve u čekaonicama. Nošenje zaštitnih maski na licu obavezno je za sve zdravstveno osoblje, a preporučuje se i pacijentima. Svaka će bolnica imati trijažu i za pacijente i za zaposlenike.

Na ulasku to znači mjerenje temperature i uzimanje uobičajene anamneze uz kratka pitanja tome kuda su se kretali i imaju li kakvih simptoma. ljekarki starije životne dobi ne bi smjeli raditi. KB Dubrava, koja je u martu evakuisana i prenamijenjena za bolesne od COVID-19, od ponedjeljka će ponovno otvoriti svoju polikliniku za konzervativne struke, radiće CT i magnetska rezonancija te biohemijski laboratorija. nedjelju dana kasnije trebale bi početi raditi i dnevne bolnice, jednodnevna hirurgija, ali ne odmah u punom opsegu, kako je najavio ministar Vili Beroš. Bolnice bi u prvoj nedjelji trebale početi s 25 do 30-procentnim povećanjem posla. Obrtnici i ostale uslužne djelatnosti primjenjuju u svojim salonima i radnjama propisane protuepidemijske higijenske mjere pa će klijente na ulazima često dočekati spužva s dezinficijensom za obuću i, u trgovinama već uobičajen, dezinficijens za ruke. Neki najavljuju maske za mušterije, no neki pri naručivanju – koja su počela čim je premijer izgovorio datum početka – svojim klijentima napominju da moraju imati masku. Mnogi su ugradili ograde od pleksiglasa, npr. postolari, zlatari…

 

Izvor.(Večernji list)