“Ovo smo toliko puta već vidjeli – gdje je dokaz?”

29.10.2019. | 01:12

Ovo je već poznata situacija – al Bagdadi je više puta proglašavan mrtvim ili povrijeđenim, podsjeća u svom autorskom tekstu britanski novinar Demijan Vilson.

Vilson, novinar i specijalista za političke komunikacije, analizirao je hvalisave objave američkog predsjednika Donalda Trampa i “jezive detalje” specijalne misije američkih snaga u kojoj je ubijen vođa terorista Abu Bakr al Bagdadi.

Vilson podsjeća da se o lideru Islamske države se i ranije mnogo puta izvještavalo na ovaj način i da su se, s vremena na vrijeme, pojavljivale vijesti da je povrijeđen ili mrtav.

“Donald Tramp je opisao gledanje smrti al-Bagdadija preko satelitske veze sa svojim kolegama vojnim zapovjednicima kao film. Njegovo hvalisanje je izgledalo pomalo pretjerano. Bilo je previše detalja i opisa, govorio je o ‘preplašenim štencima’, o tome da je vođa terorista umro kao pas i kukavica, cvileći u suzama”, podsjetio je Vilson kako je izgledala na Trampova živopisna konferencija za novinare koja je uključivala, kako je ocijenio ranije Vašington post “detaljne opise vojnih operacija, upitne izjave, ali i samopromociju” predsjednika Sjedinjenih Država.

Vilson u svom tekstu ističe i činjenicu da Tramp “nije izdržao” da u subotu uveče “tvitne” o propadanju Al Bagdadija i to prije nego što je operativni odred specijalnih snaga – Delta, popularno poznat kao Delta Force, na terenu provjerio da li zaista “imaju svog čovjeka”.

Prema njegovim riječima, cilj je bio spriječiti predsjednika da otkrije činjenice, tj. spriječiti ga da na telefonu klikne “pošalji” (“send”).

“Ipak, nije mogao da se suzdrži i poslao je ‘tizer’ – ne postoji druga riječ za to – na Tviteru u subotu uveče, rekavši da se “dogodilo nešto veoma veliko” i to prije televizijskog obraćanja naciji u nedjelju, dok su se zvaničnici borili da tačno identifikuju ostatke osakaćenog tijela iz urušenog tunela sa troje ubijene djece u Idlibu na sjeverozapadu Sirije. Ovo je bila epizoda koja je zahtijevala suzdržavanje, jer nije prvi put da je smrt Al Bagdadija najavljena, a da se kasnije dokazalo da je pogrešna”, piše Vilson dodavši da je Gardijan al-Bagdadija već “paralizovao” teškom povredom kičme nakon vazdušnog udara u aprilu 2015, sirijska državna televizija proglasila mrtvim u junu 2017. godine, dok je iranska TV rekla da je “definitivno mrtav”, isto kao i Rusi, koji su izvještavali o tome tokom istog mjeseca.

U julu 2017. godine proglašen je mrtvim još jednom , potom je rečeno da je živ i onda je godinu dana kasnije, da bi se otklonile sve sumnje, izašao iz mraka sa novim propagandnim videom, podsjetio je.

“Dakle, da li, pored toga što je Tramp opisao gledanje odbjeglog ‘kako cvili i plače i vrišti do kraja, sve do smrti’, možemo jednostavno da odbijemo ovo što smo čuli kao istinito dok nam ne ponude neke značajnije informacije? Iako ne želimo da vidimo onu vrstu televizijskog varvarstva koje je pogodilo Muamera Gadafija ili Sadama Huseina, neki nepobitni dokaz, podijeljen sa svetom koji sve ovo posmatra, o posmrtnim ostacima Al Bagdadija bi bio više nego dobrodošao”, kaže Vilson.

Britanski novinar ističe i da smrt al-Bagdadija ne predstavlja nužno i kraj problema.

“Zabrinutost međunarodne antiterorističke zajednice odnosi se na to da je haotična i švercerska teritorija, koju su američke trupe zatekle, zapravo teritorija Al Kaide. Sećate se tih momaka? Dodajte tome i činjenicu da se posljednji incident dogodio stotinama kilometara od mjesta gdje su američke obavještajne službe vjerovale da se krije odbjegli lider Islamske države. Postavlja se onda pitanje: šta je al Bagdadi radio tamo? Družio se sa drugim njegovim ubojitim prijateljima dok su zajedno kovali zavjeru protiv nevjernika? Ta mogućnost kod nekih od nas izaziva duboku sumnju i zabrinutost”, ističe Vilon i dodaje da teroristički vođa “nije bio ničija budala”.

“Dakle, morao je da je bude upozoren da će mu se zapadne bezbjednosne snage na kraju približiti, a da će, kada to urade, njegova iznenadna, nasilna smrt najvjerovatnije rezultovati ostavljanjem vakuuma u vođstvu. Letimičan pogled na njegove rane propagandne video snimke, jasno pokazuje da Al Bagdadi nije bio prirodni vođa, ako uzmemo u obzir da je delegirao rukovodstvo i ovlašćenja regionalnim poručnicima kako bi misiju Islamske države održao u životu na više frontova. To znači da sada možemo da očekujemo borbu za vlast među tim ‘vonabi’ liderima, borbu za nasljeđe uz očekivano dokazivanje njihove vjerodostojnosti još nasilnijim napadima protiv njihovih neprijatelja. Neće biti prijatno”, upozorava Vilson.

“Poput zmije koja i dalje može da donese smrtonosni ugriz nakon odbacivanja glave, nasljeđe Al Bagdadija može se pokazati katastrofalnim. Tramp se hvali da je, pod njegovim vođstvom, glavnokomandujući, kao i kalifat Islamske države ‘100 odsto izbrisan’, ali ova tvrdnja bi lako mogla da se pokaže preuranjenom. Moramo se sjetiti toga da, iako su Osama bin Laden i sada Al Bagdadi možda eliminisani, da se ove terorističke organizacije ne bave toliko ličnostima koliko ideologijom. Time bi se urgentnije trebalo pozabaviti – mnogo više nego političkim poenima u stilu video igre Call of duty (Poziv na dužnost) u video strimu koji se emituje direktno iz ‘krizne sobe’ Bijele kuće”, ističe Vilson u svom tekstu.

Britanski novinar dodaje i da je “bilo lako propustiti, usred tog neuglednog hvalisanja, blagoslovenu ironiju da su kurdske obavještenja službe u regionu usmjerile američke snage specijalnih operacija na pravu stranu”.

“Da, da, to su oni isti Kurdi napušteni od strane američkih snaga koje su se prije dvije nedjelje povukle i prepustile ih na milost i nemilost turskom vojnom napadu, usljed čega je desetine njih umrlo i desetine hiljada ljudi raseljeno. Srećom po predsjednika SAD, izgleda da se oni ne bune mnogo zbog te konkretne izdaje”, poručuje Vilson.

 

Izvor:(B92)