Upozorenje Europola: Čuvajte se prevare sa kriptovalutama

14.05.2022. | 19:02

Postoje znaci za uzbunu koji pokazuju da nešto nije u redu i da nije sve baš tako profitabilno kako prevaranti obećavaju.

Kada sve izgleda suviše dobro da bi bilo istinito, najverovatnije i jeste tako. Stariji čitaoci mogu da se sete primera “Jugoskandika” i “Dafiment banke” koje su pod režimo Slobodana Miloševića opljačkale stotine hiljada hrađana nudeći neverovante kamate.

Drugi znak da nešto nije u redu je kada hohštapler insistira na hitnosti uplate, jer je to šansa “sad ili nikad”.

Neželjene reklame koje korisnici dobijaju preko mejlova, društvenihi mreža, poruka na mobilnim telefonima, mogu biti alat prevarantskih grupa.

Načini da se ljudi zaštite od kriminalaca uopšte nisu komplikovani i iziskuju minimum vremena i truda. Ukoliko dobijete ponudu “suviše dobru da bi bila istinita”, to najverovatnije i jeste tako. Prvo treba proveriti, proguglati ponudu pre bilo kakve investicije.

Treba biti pažljiv prilikom transakcija sa kripto valutama, jednom kada se pritisne dugme za transfer, nema povratka. Ukoliko dobijete neverovatnu ponudu od prijatelja, proverite da li je to stvarno taj prijatelj, a ne kriminalac koji mu je oteo nalog na društvenim mrežama.

Treba biti obazriv prema osobama koje ste sreli preko sajtova ili aplikacija za upoznavanje ili na društvenim mrežama, pogotovo ako vas ubeđuju da investirate u neke kripto valute, prenosi Nova.rs.

Poslednji savet je da svako ko postane žrtva internet prevare, taj slučaj prijavi nadležnoj policijskoj službi.

Ukratko, dok je ovaca biće i vunice i najjednostavniji savet je i najjednostavniji, nemojte na Internetu raditi ništa što ne bi uradili u pravom životu.