U Turskoj arheolozi pronašli 400 grobnica starih oko dvije hiljade godina FOTO

04.10.2021. | 22:26

U drevnom turskom gradu Blaundusu arheolozi su pronašli 400 isklesanih grobnica starih otprilike 1.800 godina i ukrašenih raznim motivima.

U Blaundusu, koji se nalazi na poluostrvu okruženom dubokim dolinama, do danas su arheološka iskopavanja otkrila mnoge helenističke, rimske i vizantijske artefakte, a ovogodišnji rad bio je fokusiran na područja nekropole. Iskopavanjem je otkriveno 400 kamenih grobnica sa više prostorija, čiji su zidovi ukrašeni posebnim motivima grana vinove loze, grozdova i cvijeća.

Prema riječima vođe iskopavanja, profesora Birola Jana, nakon analize ostataka i drugog materijala koji su pronašli na tom području, istraživači su došli do zaključka da su kamene grobnice aktivno korišćene poslije 2. vijeka nove ere, prenosi “Sputnik“.

„Možemo reći da su bili namijenjeni porodičnim sahranama“, naglasio je on. Janov tim vjeruje da drevni grad takođe ima veliki broj grobnica koje se nalaze dublje pod zemljom, pošto je Blaundus okružen šancem koji na nekim mjestima doseže 70 metara.
Govoreći o pronađenim grobnicama, arheolog je primijetio da se unutar stijenskih grobnica nalaze prostorije različitih vrsta.

„Ispred zidova svake kripte pravo u stijenu uklesani su lučni sarkofazi. Osim toga, unutar grobnica smo pronašli mjesta za koja vjerujemo da su korišćena za pogrebne ceremonije. Ulaz u njih bio je zatvoren mramornim vratima, koja su bila otvorena tokom sahrana ili rituala“, objasnio je Birol.

Sada je stručnjacima prioritet očuvanje grobnica i omogućavanje da turisti u budućnosti mogu posjetiti cijelu nekropolu. Oni već pripremaju projekte za promociju ovog arheološkog nalazišta. Biće izgrađena pješačka staza, a područje osvijetljeno.

Grad je osnovao rimski vojskovođa Baoundus kada je Aleksandar Makedonski krenuo u pohod na Anadoliju. Nakon Aleksandra Velikog, gradom su upravljali Rimljani i Vizantinci. U tim periodima bilo je sjedište episkopije.

Blaundus je izgrađen na vrhu brda iznad kanjona Grand Ulubej, koji ima strateški značaj. Iako je grad osnovan u helenističko doba, usljed zemljotresa koji su nanijeli veliku štetu, obnovljen je i pretvoren u jedno od značajnijih urbanih središta iz rimskog doba u regionu. Postoji mnogo javnih i vjerskih objekata, poput hramova, pozorišta, stadiona, gimnazije i bazilike. Takođe ima strukturu akvadukta od 8 kilometara koji je služio za dovođenje svježe vode u grad.