“Sky” aplikacija omiljena među kriminalcima: Ima tajni režim rada, samouništavajuće poruke…

11.02.2022. | 19:24

Sky aplikacija pruža visok stepen zaštite. Zahtijeva potpunu autentičnost pa niko drugi ne može njom upravljati osim originalnog korisnika. U memoriji ne čuva ništa. Ima tajni režim rada pa tako na primjer u telefonu može biti prikazana kao kalkulator i tek kada se ukuca šifra, vrati se u normalni režim rada.

Ima samouništavajuće poruke. A ukoliko korisnik prinudno mora nekome da da telefon na uvid ukucavanjem lažne šifre aplikacija se briše kao i svi podaci dok centralni sistem sky-a dobija obavještenje da je uređaj ugrožen. Instalira se na posebne telefone koji se prepravljaju u odnosu na fabričku proizvodnju.

„To su Ajfon, Android i Blackberry i kada kupujete aplikaciju, kupujete i uređaj koji dolazi. Ima i SIM karticu koja je predefinisana tako da vi dobijate zatvoren sistem i pretplata je u zavisnosti od trajanja do 2.200 evra”, kaže Miloš Jovanović, predsjednik “Openlink grupe“.

Kriminalci su aplikaciju provjeravali u određenim trenucima u danu. Poruke su uglavnom brisane čim se pročitaju.

„Dobijete notifikaciju ako nije na tihom modu, e sada pošto oni koji su je koristili dakle pričamo o kriminalcima, oni su imali određene trenutke u danu kada bi provjeravali aplikaciju jer karakteristika ove aplikacije je da je ona bila sakrivena na primjer iza digitrona ili neke druge sistemske aplikacije”, Darko Obradović, Centar za stratešku analizu Beograd.

Komunikacija je bila ograničena. Tržište kontrolisano. Da bi uopšte imali taj telefon neko vas je morao preporučiti. I to neko  ko važi za nekog bitnog u svijetu kriminala. Do sada je presretnuto 800 miliona poruka. Pretpostavlja se da u BiH oko 2.000 ljudi koristilo kripotiva telefone.

“Samo kada naiđe na taj ključ koji se predstavlja meni da je to vaš telefon da ste pod tim nadimkom, moj server tada prepozna da ova poruka ima adekvatan ključ”, objašnjava Obradović.

Još se ne može sa sigurnošču tvrditi da li je ova aplikacija napravljena sa namjerom da pruži zaštitu upravo onima koji se bave kriminalnim radnjama. Ipak za sada je ukinuta. Američko državno tužilaštvo u optužnici protiv Skaja navodi da je su tematski pravili aplikaciju da bi omogućili latinoameričkim kriminalnim kartelima da podrivaju bezbjednost SAD-a.

Pravu zbrku među kriminalcima napravila je i aplikacija ANOM. FBI ju je svjesno dizajnirao i pustio. Mahom su je kriminalci počeli koristiti međutim sva njihova komunikacija odlazila je na servere FBI-a. Puštena je na godinu dana da se razgrana u kriminalnom svijetu, ali operativne radnje su preduzete kada je nivo prijetnji po živote postao nepodnošljiv.