Savjeti: Kako se pravilno šaltaju brzine

22.03.2023. | 19:44

Mjenjač je jedan od najbitnijih dijelova u automobilu i trenutak promjene brzine utiče na mnoge faktore, poput potrošnje, buke i životnog vijeka mjenjačke kutije.

Postoje vozači koji previše ubrzavaju i imaju tendenciju da motor radi na visokom broju obrtaja.

Drugi, naprotiv, imaju naviku voziti s niskim brojem obrtaja motora, što takođe može imati određene posljedice na mehaniku automobila.

Međutim, ispravno mijenjanje brzina vrlo je važno kako mehanika ne bi patila i kako bi vožnja bila ugodnija, kao i potrošnja učinkovitija.

Moderni automobili, s ručnim ili automatskim mjenjačem, imaju “savjetnika” na ploči s instrumentima koji obavještava vozača o pogodnom trenutku za promjenu brzine, piše “Jutarnji.hr”.

Međutim, obično su fabrički podešeni za postizanje efikasnije potrošnje i ne preporučuju uvijek promjenu brzine pri odgovarajućim obrtajima.

Kako biste znali koji je preporučeni raspon obrtaja za promjenu stepena prenosa, prvo je zgodno znati nešto o samom vozilu.

Svaki motor isporučuje svoju minimalnu i maksimalnu snagu pri različitom broju obrtaja u poređenju s ostalima. To je ono što se naziva krivulja snage i neophodno je znati da se ne ide preko nje ili ispod nje.

Svi motori isporučuju najveću snagu kada dostignu određenu brzinu, na primjer, pri 2.500 obrtaja u minutu.

Ali postoji i ono što je poznato kao obrtni momenat motora, što je stabilnija vrijednost u kojoj motor daje sličnu snagu u određenom rasponu, na primjer, između 2.500 i 3.500 obrtaja.

Kod većine motora između tih 2.500 i 3.500 obrtaja, postoji tačka u kojoj isporučuje maksimalnu snagu, ali u cijelom tom rasponu motor nastavlja proizvoditi optimalnu snagu. Ispod ili iznad tog raspona, vrijednosti padaju.

Uopšteno, kod benzinca se preporučuje mijenjati brzine između 2.000 i 2.500 obrtaja, dok kod dizelaša je preporučeno i ranije, između 1.500 i 2.000.

Tada ste najefikasniji u svim pogledima zdravlja motora.

Oznake: Mjenjač