Rusija uspješno testirala avio-motor napravljen na 3D štampaču

26.07.2020. | 09:26

Rusija je uspješno završila testiranje vazduhoplovnog motora koji je napravljen uz pomoć 3D-štampača, saopšteno je iz Fonda za perspektivna istraživanja.

„U Tatarstanu u bazi vazduhoplovnog centra ‘Kazanbaš’ prvi put u Rusiji su testirali gasni turbinski motor MGTD-20, napravljen na 3D-štampaču. Prilikom prvog probnog leta, aparat je po datom programu prošao maršrutu uz pomoć autopilota na visini do 170 metara, dostigao maksimalnu brzinu 154 kilometara na čas i uspješno sletio. Maksimalan broj obrtaja je iznosio 101.600 obrtaja u minuti“, saopštila je pres-služba kompanije.

Motor snage 22 kiloponda je zajednički projekat „Fonda perspektivnih istraživanja“ (FPI), kompanije „VIAM“ i vazduhoplovne naučno-proizvodne kompanije „Konstruktorski biro M.P. Simonova“.

https://www.youtube.com/watch?v=sz3eQOEd6Wo&feature=emb_title

Vrijeme za izradu osnovnih elemenata motora je, zahvaljujući novoj tehnologiji, skraćeno 20 puta, dok su troškovi za proizvodnju dvostruko smanjeni.

Tokom realizacije projekta razrađena je, napravljena i ispitana linija perspektivnih gasnih turbina motora malih razmjera snage 10, 20, 125 i 150 kiloponda. Početak proizvodnje je planiran za 2021-2022. godinu, uzimajući u obzir i period razvojnog rada u interesu državne odbrambene industrije.

Zajednički projekat „FPI“ i „VIAM“ za razvoj materijala novih generacija za aditivne tehnologije za proizvodnju strukturalnih elemenata vazduhoplovnih i raketnih motora je započet u novembru 2015. godine. U okviru projekta napravljena je tehnologija za izradu detalja MGTD i gasnih turbina postrojenja za industrijsku upotrebu slojevitom laserskom fuzijom koristeći metalno-praškaste kompozicije otporne na toplotu i legure aluminijuma. Broj legura koje su razvijene su u pogledu čvrstoće za 20 procenata čvršće od analognih stranih legura.

Prošlog decembra je „FPI“ saopštio da su uspješno testirali gasne turbine motora malih dimenzija, koji su napravljeni uz pomoć 3D-štampača. Za testiranje motora je korišćena laka bespilotna letjelica A30 napravljena u „Konstruktorskom birou M.P. Simonova“. Razmah krila ove bespilotne letjelice je tri metra, masa prilikom polijetanja 40 kilograma, uzimajući u obzir masu tereta do deset kilograma.

 

Izvor:(Sputnik)