Preveliko povjerenje u sisteme pomoći: Što je vrijeme lošije, to su asistenti u vožnji slabiji

25.10.2021. | 08:51

Stručnjaci iz Američkog udruženja za automobile upozoravaju na preveliko povjerenje u sisteme pomoći vozaču. Što je lošije vrijeme, sistemi više otkazuju. Teško je računati ne samo na pomoć u zadržavanju u traci, već i na sisem kočenja u nuždi.

Što je lošije vrijeme, trebamo biti oprezniji na cesti. Čini se da se u teškim situacijama ne možete potpuno osloniti na naprednu elektroniku i brojne sisteme pomoći vozaču. Osim očiglednih sistema koji poboljšavaju sigurnost, poput ABS-a ili ESP-a, tu su i asistenti koji vam pomažu da ostanete u svojoj traci, prepoznate saobraćajne znakove ili vozila u spiorednim trakama. Također možemo izbjeći sudar ili nesreću zahvaljujući automatskom postmatranju okoline vozila i naglom kočenju ispred prepreke. Nažalost, pretjerano vjerovanje u današnje asistente u vožnji može biti varljivo.

Američko udruženje AAA (American Automobile Association) upozorava na neopravdano vjerovanje u ove asistente. Greg Bannon, odgovoran za inženjerski odjel AAA, ne ostavlja nikakvu sumnju, objašnjavajući da su sigurnosni sistemi bazirani na radarskim senzorima i kamerama za prepoznavanje pješaka, automobila i raznih prepreka na cesti prilično osjetljivi na poteškoće poput padavina. Zapravo, “vide” gotovo isto što i čovjek za volanom. Što je još gore, obično se testiraju u dobrim uslovima, tj. po lijepom vremenu. Otuda ideja da se četiri popularna modela testiraju u inostranstvu i po lijepom i u mnogo lošijim vremenskim uslovima. Odabrani su modeli 2020. Na popisu su Buick Enclave, Hyundai Santa Fe, Toyota RAV4 i Volkswagen Tiguan.

Istraživači su pripremili nekoliko ispitivanja. Provjeravali su držanje trake s jasno vidljivim linijama i reakciju na vozilo parkirano u određenoj traci. U oba slučaja odaziv sistema provjeren je čistim i prljavim vjetrobranskim staklom. Predvidljivi rezultati?

Pokazalo se da su tokom padavina u većini slučajeva (čak 69% testova) automobili prelazili označene linije na cesti. Pomoćnici za držanje vozila u traci, međutim, znaju otkazati i po lijepom vremenu, što dokazuje koliko je još posla pred inženjerima. Nažalost, otkazali su i sistemi kočenja u nuždi (17% pri vožnji 40 km/h i 33% pri ubrzanju do 56 km/h), što nisu reagovali na maketu vozila koja se pojavila. U praksi to ne znači ništa više od sudara.

Interesantno je da prljavo staklo obično nije imalo veći efekat na reakciju sistema. To, međutim, ne znači da vozači mogu zaboraviti osigurati odgovarajuću vidljivost senzorima na vjetrobranskom staklu. Uz sigurnosne sisteme tu su i senzori za kišu ili svjetlo za automatske brisače ili kontrolu farova. To su prilično osjetljiva mjesta koja zahtijevaju posebnu njegu. Zato je preporučljivo biti oprezan pri uklanjanju npr. leda ili snijega kako ne biste ogrebali staklo.

Oznake: Automobil