Nova studija: Astronomi otkrili mogući razlog zbog kojeg Zemlja nije duplo veća

10.01.2022. | 12:24

Prije nastanka Zemlje i drugih planeta u našem Sunčevom sistemu, moguće je da su oko Sunca bili džinovski prstenovi prašine, slični onima oko Saturna, pokazala je nova studija astronoma sa Rajs univerziteta u Hjustonu.

Pretpostavlja se da su upravo ti prstenovi sprečili Zemlju da izraste u “super Zemlju”, odnosno tip planete koja je, prema navodima NASA, duplo veća od Zemlje sa 10 puta većom masom.

“Nešto se dogodilo u Sunčevom sistemu što je spriječilo Zemlju da postane mnogo veća planeta.

Postojanje “super Zemlje” u drugim solarnim sistemima, međutim, otvorilo je neka pitanja na koja astronomi još uvijek nemaju odgovor, a jedno od njih je i zašto takva vrsta planete ne postoji u našem Sunčevom sistemu, ako je njihova pojava tako česta”, rekao je jedan od autora studije, Andre Izidoro.

U pokušaju da odgovore na to pitanje, Izidoro i njegove kolege su kreirali kompjutersku simulaciju modela formiranja Sunčevog sistema.

Te simulacije su pokazale da oko mladog Sunca postojala područja visokog pritiska gasa i prašine i da su najvjerovatnije nastala kada su se čestice, koje su se kretale prema Suncu zbog njegove snažne gravitacije, zagrijavale i oslobađale velike količine gasa, prenio je “Lajv sajens”. Naučnici vjeruju da su potom čvrste čestice, poput prašine, počele da se gomilaju u tim područjima, pa su tako stvoreni prstenovi.

Prema simulacijama, najbliži prsten Suncu formirao je planete unutrašnjeg Sunčevog sistema – Merkur, Veneru, Zemlju i Mars. U srednjem prstenu formirale su se planete spoljašnjeg Sunčevog sistema, dok je najudaljeniji prsten formirao komete, asteroide i druga mala tijela u Kojperovom pojasu, odnosno području van orbite Neptuna.

Astronomi su ustanovili da bi došlo do stvaranja “super Zemlje” ako bi unutar simulacije odložili formiranje srednjeg prstena, piše Sputnjik.